Podstawowe techniki sprzedaży – porady

Sprzedaż. Proste słowo, ale sama czynność nie jest łatwa. To niezwykle złożony proces. Aby nasze działania nie poszły na marne, musimy zadbać nawet o najmniejsze szczegóły, biorąc pod uwagę różne etapy zaangażowania potencjalnego klienta. Dziś radzimy, jak podchodzić do ciekawej, aczkolwiek skomplikowanej czynności, jaką jest sprzedaż.

Nie istnieje jeden złoty środek na zwiększenie sprzedaży. Sposobów jest wiele. Oto niektóre z podstawowych technik sprzedaży:

  1. Opowiadanie historii (storytelling). Ludzie preferują raczej angażujące komunikaty niż suche informacje z zachęceniem do działania. Kluczem jest, aby w narrację delikatnie wpleść naszą usługę lub produkt i uświadomić odbiorców o korzyściach, związanych z korzystaniem z nich.
  2. Używanie konkretnych argumentów. Komunikując ‘z nami osiągniesz wiele’, nie licz na sukces. Potencjalni klienci nie mają czasu ani ochoty, aby zastanawiać się, co kryje się pod słowem ‘wiele’. Musisz doprecyzować wypowiedź.
  3. Zwięzłość przede wszystkim. Sztuka sprzedaży polega na tym, aby powiedzieć jak najwięcej, stosując jak najmniejszą ilość słów. Zbyt rozbudowany komunikat spowoduje, że odbiorcy przejdą obok niego obojętnie.
  4. Połączenie logiki z emocjami. Komunikat, który nie wywołuje jakichkolwiek uczuć w naszych odbiorcach, jest bezwartościowy. Pracując nad przekazem powinniśmy postarać się, aby w momencie dotarcia do naszych odbiorców, wywołał śmiech, zaskoczenie czy inne pożądane uczucia. Uważajmy jednak, bo same emocje nie zadziałają. Należy dopasować do nich racjonalne uzasadnienie.
  5. Przygotowanie się na trudne pytania. Jeżeli pewne kwestie są drażliwe lub po prostu bardzo rozbudowane, zanim zaczniemy sprzedawać, powinniśmy stworzyć listę przewidywanych pytań. Przedyskutujmy je z innymi osobami, przygotujmy przykładowe odpowiedzi. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko tego, że potencjalny klient postawi nas w niezręcznej sytuacji.

Stosując się do powyższych zasad, znacznie zwiększymy zyski swojej firmy. Jednak jest jeszcze jeden skuteczny sposób na sprzedaż – budowanie relacji biznesowych.

Tworzenie silnych relacji z partnerami biznesowymi, jest w stanie przynieść naszej firmie długofalowe korzyści. Rozwijanie działalności przez rekomendacje, może zwiększyć zyski przedsiębiorstwa nawet o kilkaset tysięcy, co udowadniają członkowie organizacji BNI.

Spotkania networkingowe najlepszych przedsiębiorców gwarantują m.in.:

– ważne informacje zwrotne na temat naszego biznesu

– cenne wnioski, wyciągnięte z wypowiedzi innych osób

– naukę efektywnej autoprezentacji

– naukę opowiadania historii, kreowania angażującego przekazu.

One Comment on “Podstawowe techniki sprzedaży – porady”

  1. Myślę właśnie nad własną firmą pośredniczącą w handlu kamieniem. Mam dostęp do dobrego kamienia na fasady itp. Dobrej jakości i w niskiej cenie (chodzi mi o tego producenta http://www.piaskowieciwapien.pl). Myślę, że mógłbym handlować tym kamieniem dokładając niewysoką marżę. Mieszkam w terenie gdzie sporo się teraz inwestuje w budownictwo. Zejście by było. Ale jak prześcignąć konkurencję? Jakiejś porady ktoś udzieli? Może jakieś “tricki” sprzedażowe? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com