Podstawowe informacje o rodzajach podłoży w oborach

Hodowla bydła w szczególności mlecznego cały czas się rozwija. Łatwiejszy dostęp do rzetelnej wiedzy na temat zdrowia zwierząt sprawia, że hodowcy są coraz bardziej świadomi ich potrzeb fizycznych i psychicznych. Już od dobrych kilkunastu lat akcentuje się jak ważna jest dbałość o obydwie sfery. Tak, jak u ludzi, tak u zwierząt zdrowie fizyczne ma wpływ na psychiczne i na odwrót. Bydło większość swojego dnia spędza w oborze, dlatego wybór podłoża nie powinien być kwestią przypadku. Okazuje się, że choroby racic mają wpływ na wydajność mleczną krów i nie tylko. Warto, więc rozważyć kilka podstawowych rodzajów ściółki i wybrać tą najlepszą dla bydła.

Rodzaje podłoży

Wymienione ściółki nie są wszystkimi możliwymi opcjami, ale przedstawiają jedne z najczęściej wykorzystywanych. W opisach można znaleźć skrótowe informacje na temat ich zalet oraz wad.
Słoma – należy do najczęściej wykorzystywanych ściółek. Nie jest zbyt droga. Cechuję się dobrym wchłanianiem wilgoci oraz wysoką ciepłochłonnością. Niestety, aby zapewnić krowom odpowiednią wygodę i amortyzacje należy często słomę wymieniać. Zużycie słomy nie jest małe.

Materace słomiasto-wapienne – to rozwiązanie jest podobne do zastosowania samej słomy, ale zapewnia mniejsze jej zużycie. Ponadto związki wapnia mają właściwości dezynfekujące, co jest niezwykle ważne i pomocne w zapewnianiu odpowiedniego poziomu higieny.

Piasek – ta ściółka najbardziej przypomina naturalne podłoże dla krów. Zapewnia dobrą amortyzacje i ogranicza rozwój szkodliwych mikroorganizmów w porównaniu z innymi ściółkami organicznymi. Korzystanie z piasku wymaga jednak stosowania dodatkowego odstojnika i regularnego wymieniania go.

Trociny – zanim zostaną wykorzystane jako ściółka muszą zostać odsiane, odpylone i poddane obróbce termicznej. Dobrze redukują zapach amoniaku, cechują się wysoką higroskopijnością i mają właściwości izolujące. Decydując się na trociny trzeba wybrać odpowiedni gatunek drzewa z jakiego zostały wykonane i zadbać o ich odpowiednie składowanie.

Maty legowiskowe – wykonane z gumy, gąbki albo pianki. Tworzą powierzchnię antypoślizgową i mają dobre właściwości amortyzacyjne. Maty są dość kosztowny rozwiązaniem, ale zapewniają krowom dużą wygodę, dobrą izolację i łatwo utrzymać je w czystości. Wybierając maty należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, najlepiej nabywać je od sprawdzonych producentów.

Jak wybrać najlepszą ściółkę do obory?

Podsumowując na wybór podłoża mogą mieć wpływ różne czynniki i preferencje. Najważniejsze jest by wybrana ściółka zapewniała zwierzętom należyty komfort, dbając o ich stan fizyczny. Podstawowymi aspektami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze podłoża są: wchłanianie wilgoci, właściwości amortyzujące i izolacyjne, antypoślizgowość, wpływ na namnażanie się drobnoustrojów i jakość. Słoma dobrej jakości nada się lepiej niż piasek albo mata legowiskowa złej jakości. Pomocne w podjęciu decyzji mogą okazać się firmy specjalizujące się w zapewnianiu hodowcom podłoży do obór. Dzięki temu zwiększy się dobrostan krów i ich wydajność.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Technik. Aby uzyskać więcej specjalistycznych informacji z zakresu nowoczesnych technologii w obszarze chodowli krów mlecznych zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej centrumrolnictwa.pl. Firma Technik obsługuje gospodarstwa rolne w obszarze województwa mazowieckiego, podlaskiego oraz lubelskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com