Płytki porcelanowe lub ceramiczne – ułatw sobie wybór!

Płytki porcelanowe i ceramiczne, choć należą do tej samej rodziny, są bardziej kuzynami niż bliźniakami. Niektórzy będą używać zamiennie terminów „płytki porcelanowe” i „ceramiczne”, ale jest kilka różnic. Oznacza to, że jedne z nich mogą być trochę bardziej korzystne dla twojego projektu.

W zależności od tego, jak planujesz wykorzystać swoją przestrzeń, mogą lepiej w tym się odnaleźć płytki porcelanowe lub ceramiczne. Oto czym się różnią i gdzie najlepiej ich używać.

Szybkie porównanie

Główną różnicą między porcelaną a płytką ceramiczną jest szybkość wchłaniania wody. Płytki gresowe wchłaniają mniej niż 0,5% wody, podczas gdy płytki ceramiczne i inne nie porcelanowe wchłoną więcej. To zależy od materiałów używanych do produkcji płytek porcelanowych. Glina jest gęstsza i przez to mniej porowata. Wpływa na zachowanie płytek i do czego najlepiej się ich używa.

Jak powstają płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne wykonane są z naturalnej gliny czerwonej, brązowej lub białej. Najpierw glina jest wypalana w wysokiej temperaturze w celu zmniejszenia zawartości wody, a następnie nakładana jest glazura, a następnie wzór. Voila, masz gotowy produkt na przykład płytki Tubądzin Warszawa.

Jak powstają płytki porcelanowe?

Płytki gresowe wykonuje się z bardzo specyficznej gliny, do której dodaje się drobno zmielony piasek i skaleń. Płytki są wypalane w wyższej temperaturze niż ceramiczne, dzięki czemu płytki porcelanowe są bardzo wytrzymałe.

Koszt – płytki ceramiczne są zazwyczaj bardziej opłacalne niż porcelana.

Gęstość i trwałość

Płytki gresowe są gęstsze niż ceramiczne, a przez to mniej porowate. Oznacza to, że są twardsze, a przez to trwalsze i pochłaniają mniej wody. To sprawia, że ​​są bardziej odpowiednie do obszarów o dużym natężeniu ruchu, które będą intensywnie użytkowane. Nie oznacza to jednak, że ceramika nie jest tak dobra! Ponieważ jest mniej gęsta, jest również mniej krucha i łatwiej się z nią pracuje.

Jakie mam płytki? Jak odróżnić?

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na stwierdzenie, czy masz płytki porcelanowe czy ceramiczne, jest sprawdzenie pudełka lub strony internetowej producenta. To proste, prawda?

Zastosowanie

Ponieważ porcelana jest prawie wodoodporna, płytki porcelanowe są najlepszym materiałem do montażu w mokrych pomieszczeniach ze względu na poziom wilgoci. Ceramika jest idealna do zastosowania w całej standardowej łazience, zwłaszcza dzięki szerokiej gamie dostępnych wzorów, w tym niektórych o właściwościach antypoślizgowych.

Jeśli masz napięty budżet, najlepszym rozwiązaniem będą płytki ceramiczne. Cena będzie korzystniejsza na koncie bankowym, a tańsze płytki nie muszą oznaczać kompromisów w kwestii stylu. Płytki ceramiczne są dostępne w szerokiej gamie wzorów i stylów, które pasują do każdego wyglądu. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Trwałość płytek gresowych sprawia, że ​​doskonale sprawdzają się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, ponieważ są odporne na zarysowania i zarysowania. Porcelana jest najbardziej wytrzymała, niezależnie od tego, czy jest to część domu, w której panuje duża liczba osób, na przykład korytarz lub kuchnia, czy też przestrzeń handlowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com