PIT online – jak go rozliczyć?

PIT online stał się w ostatnim czasie bardzo popularny, ponieważ rozliczenia online pozwalają na oszczędność czasu, nie musimy na przykład chodzić po urzędach w określonych godzinach otwarcia. Rozliczenie pit online można zrobić na różnych warunkach, w zależności, w jakiej branży działamy, czy prowadzimy swoją działalność.  Dowiedz się więcej na temat deklaracji pit. 

Jak rozliczyć pit online?

Pit przez Internet to coraz powszechniejsza sprawa. Obecnie jest to najpopularniejsza usługa e-administracji, która ciągle rośnie na sile. Rozliczenie pit można dokonać do 30 kwietnia każdego roku, zalicza do nich się PIT 37, PIT 38 oraz PIT 36. E-pity dają nam również możliwość przekazania 1% na wybraną organizację. E- deklaracje można złożyć w każdym czasie oraz dogodnym dla nas miejscu, a co najważniejsze bez wizyty w urzędzie skarbowym. E- pity to obecnie część e- urzędu skarbowego,  a więc internetowe Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa.

Sprawdzić swój e pit można poprzez zalogowanie na stronę internetową e- urzędu skarbowego. Zalogować można się na trzy sposoby. Pierwszy z nich to profil zaufany, którym może być bankowość elektroniczna bądź e- dowód.. Drugim sposobem jest podanie danych takich jak PESEL albo NIP oraz kwotę naszych przychodów. Trzecią opcją jest aplikacja mObywatel.

Coraz więcej Polaków decyduje się na profil zaufany, gdyż jest on przydatny. Z pomocą profilu zaufanego możemy załatwić wiele spraw w urzędach w systemie online. Założony profil jest ważny przez okres trzech lat, a w dowolnym czasie można przedłużyć jego ważność. Jest też opcja założenia profilu jednie na okres trzech miesięcy bez żadnych zobowiązań.

Aplikację mobywatel również można użyć do logowania z e-deklaracjami. Aplikacja ta, jest wirtualnym portfelem z dokumentami. W jednym miejscu można zebrać sporo ważnych informacji jak: tożsamość, prawo jazdy, licznik punktów karnych. Dzięki tej aplikacji mamy nieograniczony dostęp do dokumentów oraz bez problemu zalogujemy się na nasz PIT online.

PIT 36 online rozliczenie

Deklaracja PIT 36 online jest używana przez osoby, które uzyskują dochód z pozarolniczej działalności według progów podatkowych 17% i 32%. Deklaracja nie dotyczy osób, które rozliczają się na podstawie ryczałtu oraz podatku liniowego. Druk deklaracji pit 36 muszą też złożyć osoby, które w poprzednim roku prowadzili najem, podnajem oraz dzierżawę. Osoby, które pracowały za granicą, też są zobowiązane do złożenia takiego druku. Tak samo jak osoby, które prowadziły specjalne działy produkcji rolnej na zasadach ogólnych.

Zeznania PIT 36 informują nas o niedopłacie oraz nadpłacie. Z pomocą programu możemy w krótkim czasie się o tym dowiedzieć. Na zapłatę mamy czas do końca kwietnia, natomiast urząd skarbowy ma obowiązek dotrzymać terminów zwrotu. W przypadku zeznań podatkowych złożonych online ten czas wynosi do 45 dni od złożenia rozliczenia pit. W przypadku deklaracji pit złożonej w wersji papierowej urząd skarbowy zobowiązuje się do zwrotu w ciągu trzech miesięcy. Najlepiej jest nie zwlekać do ostatniej chwili ze złożeniem deklaracji.

PIT 36l online rozliczenie

PIT 36l online jest przeznaczony dla osób, które rozliczają przychody z działalności gospodarczej albo z działów specjalnej produkcji rolnej. W PIT 36l nie powinniśmy wskazywać odliczeń. Jest kilka wyjątków odnośnie ulg podatkowych, takich jak: odliczenia składek ZUS, ulgi na działalność badawczo – rozwojową oraz odliczeń darowizn. Rozliczenie roczne należy wykonać do końca kwietnia. Podatek w tej skali wynosi 19%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com