Chociaż List Motywacyjny powoli znika z listy dokumentów aplikacyjnych, warto przyłożyć się do jego napisanie, jeśli pracodawca wymaga tego od kandydata. Treść może okazać się pomocna, a czasem też decydująca przy wyborze nowego pracownika. Jeśli więc musisz złożyć go wraz z CV, podejdź do napisania Listu Motywacyjnego jak do odrabianej przed laty pracy domowej na ocenę.
Po co rekruterowi List Motywacyjny?
Może się wydawać, że rekruterzy nie czytają Listów Motywacyjnych. Nie warto jednak przywiązywać się do tej tezy i poważnie podejść do stworzenia dokumentu, jeśli wspominają o tym oferty pracy. W serwisach internetowych typu Pracuj.pl pojawiają się ogłoszenia, w których pracodawca prosi kandydata o List Motywacyjny i takie, które i nim nie wspominają.
Zdarza się, że prośba o złożenie Listu Motywacyjnego jest swego rodzaju etapem rekrutacji. Odpowiadają na nie zazwyczaj jedynie osoby, dla których dana praca wydała się na tyle interesująca, by poświęcić czas na stworzenie dokumentów aplikacyjnych i w ten sposób zaangażować się w jej zdobycie.
W innych przypadkach treść Listu Motywacyjnego utwierdzi pracodawcę w opinii, że dany kandydat jest dobrą osobą na proponowane stanowisko lub wręcz przeciwnie – nie warto skupiać się na jego osobie w dalszym biegu procesu rekrutacji.
Jak pisać o sobie w Liście Motywacyjnym?
List Motywacyjny to Twoja autoprezentacja. Pamiętaj więc o tym, by przedstawić siebie w jak najlepszym świetle. Zbytnia skromność nie jest tu wskazana. Podobny dokument złoży wielu kandydatów. Niewielu z nich otrzyma zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Do tego etapu dobrną jedynie osoby, które przekonają swoim listem pracodawcę, że warto poznać je bliżej.
Pamiętaj, że pracodawcę interesują jedynie korzyści, jakie firma zyska zatrudniając Ciebie. Zasugeruj mu je pisząc o dotychczasowych sukcesach i efektach pracy na poprzednim stanowisku. Zadbaj też o to, by wykazać się znajomością danej firmy i branży, w jakiej funkcjonuje.