Najem okazjonalny – czym jest i kto może z niego skorzystać?

Najem okazjonalny to obecnie jedna z najbezpieczniejszych form wynajmu mieszkania. Umowa najmu okazjonalnego najlepiej chroni bowiem interesy wynajmującego lokal. Właściciel mieszkania zyskuje pewność, że w razie konieczności eksmisji uciążliwego lokatora, opróżnienie mieszkania zostanie przeprowadzone szybko i skutecznie. Nie każdy jednak może skorzystać z tej formy wynajmu mieszkania. Sprawdźmy, czym jest najem okazjonalny i do kogo jest skierowany.

Najem okazjonalny – najkorzystniejsza forma wynajmu mieszkania dla jego właściciela

Najem okazjonalny to szczególny rodzaj najmu, który w polskim prawie funkcjonuje od 2009 r. Ta forma najmu mieszkania gwarantuje jego właścicielowi skuteczną ochronę własności, gdyż w razie trudności z wyegzekwowaniem płatności lub innych problemów z lokatorem, umożliwia jego szybkie i skuteczne usunięcie z mieszkania. W przypadku zwykłej umowy najmu właściciel nie może bowiem zgodnie z prawem usunąć lokatora, zanim ten nie będzie miał zapewnionego lokalu socjalnego.

Według ustawy o ochronie praw lokatorów, prawo do najmu okazjonalnego nie przysługuje jednak każdemu. Z tego rodzaju umowy mogą bowiem skorzystać jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które chcą wynająć lokal służący zaspokojeniu celów mieszkaniowych. Nie jest więc możliwe skorzystanie z najmu okazjonalnego przez firmy lub wynajęcie lokalu, którego nie jesteśmy właścicielami.

Pewnym ograniczeniem jest także długość czasu najmu. Na podstawie umowy najmu okazjonalnego możemy bowiem wynająć mieszkanie na okres nie dłuższy niż 10 lat. Warto jednak wiedzieć, że po upływie tego terminu, umowa najmu okazjonalnego może zostać przedłużona na kolejny okres. Najem okazjonalny sprawdzi się więc także w przypadku osób poszukujących stałego najemcy swojego mieszkania.

Umowa o najem okazjonalny – formalności

Umowa o najem okazjonalny musi być koniecznie sporządzona na piśmie. W przypadku niezachowania tej formy będzie bowiem nieważna. Aby móc skorzystać z umowy najmu okazjonalnego właściciel wynajmowanego mieszkania ma także obowiązek zgłoszenia jej zawarcia urzędnikowi swojego Urzędu Skarbowego w terminie do 14 dni od daty rozpoczęcia najmu. Bardzo istotne jest dotrzymanie tego terminu, gdyż w przeciwnym razie umowa stanie się zwykłą umową najmu, która nie będzie tak dobrze chroniła interesów właściciela wynajmowanego lokalu.

W treści umowy najmu okazjonalnego muszą się znaleźć takie informacje, jak:

  • oświadczenie w formie aktu notarialnego najemcy, w którym poddaje się on egzekucji oraz zobowiązuje się do opuszczenia lokalu w terminie wskazanym w żądaniu opuszczenia mieszkania;
  • wskazanie przez najemcę lokalu, w którym zamieszka w przypadku obowiązku opuszczenia mieszkania;
  • oświadczenia właściciela mieszkania, w którym zamieszka eksmitowany, o wyrażeniu zgody na jego zamieszkanie w nim.

Głównym celem najmu okazjonalnego jest zapewnienie większych praw właścicielom mieszkań. Zawierając umowę w tej formie mogą oni bowiem szybciej i skuteczniej pozbyć się ze swojego mieszkania uciążliwych lokatorów. Znaleźć można więcej praktycznych informacji na temat tej specyficznej umowy, jaką jest najem okazjonalny na Wynajemca.com.pl.

One Comment on “Najem okazjonalny – czym jest i kto może z niego skorzystać?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com