Na czym polega ochrona sygnalisty

Zadaniem Dyrektywy o ochronie sygnalistów jest uregulowanie przepisów dotyczących dokonywania zgłoszeń oraz określenie, kiedy i w jaki sposób chroniona jest osoba, która ich dokonała. Sprawdź na czym polega ochrona sygnalisty!

Kiedy sygnalista jest chroniony?

Ochrona wynikająca z dyrektywy unijnej odnosi się do tych osób, które poinformowały odpowiednią komórkę o zaobserwowanych nieprawidłowościach w miejscu pracy.

Warto tutaj również wspomnieć o tym, że w Polsce nie został jeszcze wprowadzony wcześniej wspomniany projekt ustawy. Dlatego nadal mamy tutaj do dyspozycji wyłącznie zapisy kodeksu postępowania karnego w odniesieniu do składania zawiadomień o podejrzeniu możliwości popełniania przestępstwa.

Ochrona tożsamości

Co więcej, chroniona jest również tożsamość sygnalisty. Nie tylko może zdecydować się na zgłoszenie anonimowe (bez podawania swoich danych osobowych), ale także w przypadku dokonania zgłoszenia imiennego, jego dane nie mogą zostać ujawnione osobom nieuprawnionym (czyli nie zajmującym się jego zgłoszeniem). Dzięki temu zapobiega się działaniom odwetowym.

Na czym polega ochrona sygnalisty?

Dyrektywa unijna chroni sygnalistę przed działaniami odwetowymi w miejscu pracy, takimi jak:

  • zwolnienie z pracy;
  • degradacja;
  • przymusowy bezpłatny urlop;
  • zmiana miejsca pracy;
  • obniżenie wynagrodzenia;
  • wstrzymanie szkoleń lub zastosowanie innego środka dyscyplinarnego.

Które zgłoszenia obejmuje ustawa?

W dużym skrócie, ustawa o ochronie sygnalistów obejmuje wszystkie zgłoszenia dotyczące interesu publicznego, z których zgłaszany nie odnosi własnej korzyści.

Platforma dla Sygnalistów, czyli pozwól problemowi samoistnie się rozwiązać!

Spełnienie wymogów ustawy o ochronie sygnalistów wymaga sporo zachodu i wysiłku włożonego w interpretacje przepisów. Nie chcesz tracić czasu na studiowanie zapisków prawnych? Wybierz Platformę dla Sygnalistów, która nie tylko stanowi wewnętrzny kanał zgłaszania nieprawidłowości, ale także zapewnia bezpieczeństwo i poufność danych.

Międzynarodowe Usługi Logistyczne dla Firm i Sklepów Internetowych: Klucz do Sukcesu w Handlu Globalnym
Ochrona ładunku – Folia stretch vs. Inne rozwiązania pakowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com