Monety bulionowe – porady dla początkujących inwestorów

W tej kategorii naszego portalu staramy się pomagać w podejmowaniu mądrzejszych decyzji finansowych. Kiedy światowe gospodarki drżą i drżą, złoto prosperuje.

Złote monety bulionowe, które sprzedają się w milionach tygodniowo, wykorzystują urok inwestycji w złoto. Mają wysoką czystość złota i można je z łatwością kupować i sprzedawać za pośrednictwem dealerów metali szlachetnych.

Po kryzysie finansowym niektórzy inwestorzy zwrócili się w stronę funduszy giełdowych złota, aby zarobić na jego wzroście. Ale w ostatnich latach ludzie odchodzą od funduszy. Czemu? Niektóre fundusze nie posiadają fizycznego złota, zamiast tego handlują funduszami na złoto inwestycyjne. Takie fundusze mogą nawet handlować kontraktami na złoto, co czyni je ryzykownymi inwestycjami.

Dlatego coraz więcej osób preferuje złote monety bulionowe. W związku z tym, że cena złota wzrosła ponad czterokrotnie – chyba już nikogo to nie dziwi. Ale nie można zapominać iż niekiedy wartość złota też spada.

Minusy inwestowania w złote monety

Zanim zanurzysz się w spore inwestycje, wiedz, że inwestowanie w złote monety kolekcjonerskie może mieć swoją ciemniejszą stronę. Ceny zmieniają się gwałtownie. Złote monety nie są przeznaczone do handlu- najlepiej trzymać je jako inwestycję minimum trzy lata.

Ponadto dealerzy zazwyczaj nie biorą kart kredytowych za zakupy złota. Nie mogą przyjmować zamówień, chyba że w pierwszej kolejności mają gotówkę w kasie. Aby zapłacić za monety, musisz użyć czeku bankowego. Sprzedawanie monet oznacza również mozolne wysyłanie ich z powrotem do dealerów, trzeba je porządnie wysyłać zapakowane w minimum folię bąbelkową. Konieczne jest też, by móc śledzić tak cenną przesyłkę, dlatego najlepiej wyślij ją listem poleconym lub pocztą ekspresową albo skorzystaj z usługi takiej jak FedEx lub UPS. Każda złota moneta powinna być również ubezpieczona na pełną wartość.

Oto kilka wskazówek dotyczących kupowania i sprzedawania złotych monet.

Trzymaj się popularnych monet, gdyż z nich możesz mieć najwięcej korzyści. Sztabki złota są nawet droższe niż monety złote – ale ich sprzedaż może być czasem uciążliwa. Te sztabki mogą być kosztowne jeśli chodzi o ich wysyłkę do dealera.

Jeśli kupisz złote monety, przechowuj je w bezpiecznym miejscu, najlepiej w sejfie w banku lub w sejfie domowym, a nie u dealera. Fizyczne posiadanie inwestycji jaką jest moneta bulionowa to najlepszy sposób na to, by skutecznie unikać oszustw.

Porównaj ceny dealera. Najlepiej na stronie internetowej państwowej mennicy sprawdź aktualne i wiarygodne informacje. Porównywanie cen wśród dealerów jest dzięki temu nie tylko ważne, ale i łatwe, a przyda Ci się – ponieważ złote monety bulionowe sprzedają się najlepiej, gdy uzbroisz się w taką wiedzę pozwalającą CI na ich porównanie. Możesz znaleźć aktualną cenę również na stronach dotyczących wymiany metali szlachetnych, ale pamiętaj by korzystać z tych sprawdzonych.

Najważniejsza zasada, by mieć jak największy zwrot z inwestycji jest niezmienna: dąż do jak najniższej ceny. Unikaj kupowania złota na portalach aukcyjnych, ponieważ to się dla Ciebie źle skończyć, szczególnie jeśli jesteś początkującym inwestorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com