Kto pracuje w wytwórni filmowej?

Wytwórnia filmowa to organizacja, w której ludzie przy pomocy swoich umiejętności oraz sprzętu produkują filmy. Wytwórnia filmowa to także takie miejsce, gdzie każdego dnia spełniają się marzenia, a to co niemożliwe staje się zupełnie realne.

Wytwórnia filmowa, jako miejsce pracy niezwykłej

Wytwórnia filmowa to również nic innego, jak miejsce pracy. Może nie zwykłe i codzienne (przynajmniej nie dla wszystkich), ale jednak. Im bardziej złożony projekt, tym więcej osób potrzeba do jego realizacji. Myśląc o założeniu nawet małej wytwórni filmowej trzeba wiedzieć, że najważniejsze jest niewidoczne dla oka. W tym wypadku jest to cały sztab ludzi odpowiedzialnych za każdą produkcję filmową. Bo nawet przy tych najmniejszych realizacjach niezbędni na pokładzie są zawsze:

Reżyser

Reżyser, a więc kapitan całego statku. Jest osobą „wykonującą” film na podstawie swojego, bądź przedstawionego mu scenariusza. Reżyser to osoba, która ma kontrolę nad wyborem poszczególnych członków obsady filmu i projektem produkcji. Podejmuje także decyzje dotyczące całokształtu produkcji filmu. Reżyser jest również osobą odpowiedzialną za prowadzenie prób, kierowanie obsadą i ekipą oraz za współpracę z aktorami, pomagając im w możliwie najbardziej realistycznym wejściu w rolę.

Scenarzysta

Scenarzysta to osoba odpowiedzialna za pisanie scenariuszy do każdego rodzaju produkcji filmowej, ale także do serialu, reklamy, gry komputerowej, reklamy czy audycji radiowej.

Kierownik produkcji filmowej

Kierownik produkcji filmowej to jedna z osób mających decydujący wpływ na ostateczną formę i treść każdej realizacji powstającej w studiu filmowym. Jest osobą biorącą udział w realizowaniu wszystkich przedsięwzięć na każdym ich etapie. Do zadań kierownika produkcji należy także organizowanie formalnych i finansowych warunków danej produkcji filmowej, załatwienie niezbędnych formalności. Jest jedną z najważniejszych osób na planie.

Operator

Operator filmowy jest szefem zespołu fotograficzno-operatorskiego. Ustala z reżyserem i scenografem wszelkie detale związane z kompozycją plastyczną kadru, oświetlenia oraz rodzaje wykorzystywanych planów filmowych. Do głównych zadań operatora obrazu należy ustalanie kompozycji plastycznej kadru w myśl koncepcji artystycznej reżysera. Jest odpowiedzialny za wszystko, co związane jest z obrazem.

Dźwiękowiec

Dźwiękowiec jest osobą zajmującą się realizacją strony elektroakustycznej lub postprodukcją przedsięwzięcia związanego z dźwiękiem. Zapewnia jego właściwe parametry techniczne i estetyczne, poprzez np. miksowanie dźwięków w całość, nagrywanie, obróbkę i rekonstrukcję dźwięku, montaż itp.

Scenograf

Scenograf jest autorem oprawy plastycznej i architektonicznej każdej produkcji filmowej. Tworząc ją oczywiście ściśle współpracuje z reżyserem. Do obowiązków scenografa należy również określenie innych elementów tworzących scenografię, takich jak: oświetlenia, dekoracji, kostiumów,  rekwizytów itd.

Oświetleniowiec

Oświetleniowiec to osoba odpowiedzialna za opracowywanie i wdrażanie koncepcji oświetlenia w produkcji filmowej lub telewizyjnej. Do obowiązków realizatora należy odpowiednie ustawienie świateł na podstawie własnych przeczuć i doświadczenia, ale także w oparciu o wizję autora projektu i wskazania reżysera.

Montażysta

Montażysta to osoba odpowiedzialna za łączenie kadrów (oddzielnych ujęć). Montaż stanowi bardzo ważny, kreatywny wkład w finalne dzieło tworzone przez cały zespół filmowy. Jest również bezpośrednio związany ze zdjęciami i reżyserią.

To tylko najważniejsze stanowiska osób pracujących w wytwórni filmowej. Poza nimi często jest także cały sztab innych osób wykonujących zawody z zakresu produkcji filmowej oraz osoby do prac biurowych i asystenckich.

Bez choćby jednej z tych osób żadne studio filmowe nie będzie kompletne i nie będzie działać jak należy. Ludzie są oczywiście najważniejsi, ale bez odpowiedniego sprzętu, przyrządów i kosmicznie zaawansowanych komputerów nigdy nie powstałyby takie filmy, jak Avengers, Avatar, Moulin Rogue i dziesiątki tysięcy innych tytułów.

Artykuł powstał przy współpracy ze studiem filmowym: https://pjfilmsstudio.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com