Kompleksowy przewodnik po alpace – co warto wiedzieć, zanim się w to wystroisz?

Jeśli lubisz naturalne produkty i cenisz rękodzieło, zalecamy włączenie do swojej garderoby ubrań i akcesoriów wykonanych z włókna alpaki. W porównaniu z innymi przędzami i tkaninami na rynku, alpaka ma wiele zalet i właściwości, o których powiemy. Jest przyjemna w dotyku, delikatna, jedwabista, wygodna… A co najważniejsze, do przetwarzania nie używa się żadnych chemikaliów, które atakują organizm i środowisko.

Oto kompleksowy przewodnik po alpace, jednym z najbardziej cenionych włókien na świecie, a jeśli chcesz od razu przejść do zakupów – Just Alpaka to zdecydowanie dobre miejsce na ich rozpoczęcie.

Aby zagłębić się w cudowny świat alpaki, warto zacząć od początku: wiedzieć, co dokładnie i skąd pochodzi. Wiele z cnót tego materiału ma swoje źródło w początkach.

Co to jest alpaka?

Alpaka jest lekkim, miękkim, ciepłym i wytrzymałym włóknem używanym do produkcji odzieży, akcesoriów i dywanów. Jest to tkanina naturalna należąca do tzw. włókien szlachetnych, takich jak moher, kaszmir czy angora. Na pierwszy rzut oka może wyglądać jak wełna owcza (merino), choć jest znacznie lepszej jakości. Prezentuje szeroką gamę naturalnych kolorów (ponad 20) od bieli po czerń, poprzez brąz, brąz czy szarość. I jest produkowana głównie w Peru i Boliwii. Jest znana jako „prawdziwy skarb Inków”. Dlaczego? Odkryjesz to od pierwszego założenia!

Włókno to jest usuwane z sierści bardzo uroczego zwierzęcia zwanego alpaką, które jest bliskim krewnym dzikiej wikunii i lamy. Prawda jest taka, że te trzy zwierzęta są bardzo podobne i jeśli nie jesteś biegły w sztuce ich rozpoznawania, łatwo się pomylić.

Większość alpak na świecie zamieszkiwała Peru, gdzie jest ich 3,5 miliona. Opieka nad stadami alpak i sprzedaż jej sierści to główne źródło utrzymania tysięcy rodzin w tym kraju, a tym samym ich najważniejsze źródło utrzymania.

Alpaki żyją w dużych stadach pasących się na płaskowyżu Andów, zawsze dość wysoko, powyżej 3000/4000 m n.p.m. Warunki pogodowe, w jakich żyją (ze zmianami temperatury, silnymi wiatrami, dużym promieniowaniem słonecznym i niskim stężeniem tlenu) sprawiają, że wykształcają one odporną, wysokiej jakości powłokę.

Od listopada do kwietnia alpaki są strzyżone nożem lub nożyczkami. Ten proces jest zwykle wykonywany raz w roku, nigdy nie poświęcasz zwierzęcia do przeprowadzenia i usuwa się średnio 3,5 kg materiału na jednostkę.

Kiedy włosy są strzyżone, ręcznie klasyfikuje się je do różnych grup według ich:

  • pochodzenia,

  • koloru,

  • jakości,

  • długości.

W zależności od tego, włókno jest używane do wytworzenia tego lub innego produktu. Wykwalifikowane ręce wykonują tę pracę przy użyciu technik przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To nie jest proces, który można podrobić.

Rodzaje wełny alpaki

Istnieją różne rodzaje alpaki, w zależności od ich próby i jakości. Z jednej strony jest alpaka gdzie włókno pozyskiwane ze zwykłego strzyżenia, z którego alpaka robi się raz w roku. Ma średnicę 26,5 mikrona i jest często używany do produkcji toreb i płaszczy. Aby dać ci wyobrażenie, mikron to jedna milionowa metra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com