Gdy ilość wody zawartej w otaczającym nas powietrzu nieprzyjemnie wzrasta, mówimy o zjawisku popularnie zwanym wilgocią. Woda jest potrzebna, owszem. Jej brak może powodować u ludzi uczucie suchości w błonach śluzowych, czy nawet problemy ze wzrokiem. Jednak jej nadmiar również może mocno zaszkodzić. Efektem zbytniej wilgotności powietrza może być choćby parowanie szyb w samochodzie czy niszczenie mebli. Podobnie w sprężonym powietrzu zbyt duża wilgotność może doprowadzić do uszkodzenia urządzeń napędzanych sprężonym powietrzem, jak na przykład narzędzi pneumatycznych. Woda w sprężonym powietrzu jest szczególnie niekorzystna jeśli zależy nam na żywotności naszych urządzeń czy też jakości powłoki wykonanej pistoletem lakierniczym.
Odpowiedni sprzęt
Z tego względu różni producenci oferują nam możliwość osuszenia zbyt wilgotnego sprężonego powietrza. Na rynku znajdziemy wiele produktów o takim przeznaczeniu. W zależności od miejsca pracy czy samej decyzji klienta, należy dobrać typ osuszacza, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Warto zwrócić uwagę na ciekawy produkt, jakim jest osuszacz membranowy.
Jest prosty w obsłudze i budowie, oraz nie wymaga zasilania w energię elektryczną. Najlepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach, pojazdach czy kontenerach. Szczególnie dlatego, że jego praca jest niezwykle cicha, a on sam bardzo wydajny jak na swoje niewielkie rozmiary. Jest świetnym rozwiązaniem w przypadku konieczności mobilnego użycia osuszacza.
Jak to działa?
Sprężone powietrze wchodzące do osuszacza przechodzi przez gęsto umieszczone polimerowe włókna membrany w module osuszającym. Podczas, gdy powietrze przepływa wzdłuż włókna, para wodna przechodzi poprzez ścianki i gromadzi się na zewnątrz. Powietrze opuszczające moduł jest osuszone. Pewna mała część osuszonego powietrza jest zawracana i przechodzi wzdłuż zewnętrznych ścianek włókien zbierając wytrąconą wilgoć i odprowadzając ją na zewnątrz.
Wydajne rozwiązanie
Osuszacz membranowy jest niezwykle wydajny, a to dzięki silnie sprasowanym włóknom membrany. Są one precyzyjne i gęsto ułożone. Osuszacz został tak skonstruowany, by mieć jak największą powierzchnię czynną. Całość została tak zaprojektowana i stworzona, by być odporną na wstrząsy i zapewnić użytkownikowi komfortowe, długie korzystanie z produktu. Warto też pamiętać o dodanym do osuszacza energooszczędnym zaworze, który uniemożliwia straty powietrza, gdy urządzenie nie pracuje.
Przed osuszaczem muszą być zainstalowane filtry sprężonego powietrza. Filtry te chronią urządzenie przed jakimikolwiek zanieczyszczeniami, na jakie może być narażone w czasie pracy.
Dobrym rozwiązaniem w tych urządzeniach jest zainstalowanie ich na przykład na ścianie. Gdy kupujemy taki produkt, w zestawie powinny znaleźć się również mocowania, które ułatwią montaż.
Osuszacz membranowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak tylko przy małych ilościach używanego sprężonego powietrza.