Elektryk – sprawdzenie instalacji elektrycznej

Instalacje elektryczne znajdują się obecnie we wszystkich obiektach. Aby działały sprawnie i były bezpieczne dla użytkowników, powinny być nie tylko profesjonalnie wykonane, ale również regularnie kontrolowane. Okresowy przegląd instalacji elektrycznej pozwala na dokładne przejrzenie wszystkich jej elementów i daje pewność, że wszystko w budynku funkcjonuje tak, jak trzeba.

Sprawdzenie instalacji elektrycznej to nie dobra wola administratora czy właściciela budynku, ale obowiązek, jaki jest narzucony przez konkretne przepisy. Jeśli nie dopilnujemy terminu przeglądu instalacji, trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami, a nawet karą grzywny do 5 tysięcy złotych. Warto więc pilnować terminów. A te są jasno określone – instalacje muszą być sprawdzane co najmniej raz na pięć lat, a każdy przegląd powinien zakończyć się sporządzeniem dokładnego protokołu z opisem zakresu przeprowadzonych prac, ewentualnie z zaleceniami dla właściciela odnośnie poprawy jakości instalacji. Jeśli interesują Cię pomiary elektryczne Wrocław, wybieraj firmy, które są w stanie przeprowadzić pomiary instalacji rzetelnie, profesjonalnie oraz z dbałością o najdrobniejsze detale.

Jak wygląda przegląd instalacji?

W trakcie przeglądu instalacji elektrycznej w budynku należy sprawdzić wszystkie elementy, jakie wchodzą w jej skład. Ważna jest ocena stanu sprawności połączeń, osprzęt, właściwa ochrona przeciwporażeniowa, odporność izolacji przewodów, uziemienia. Trzeba sprawdzić dobór urządzeń ochronnych i sygnalizacyjnych, prawidłowe oznaczenia przewodów, poprawność połączeń, dostęp do urządzeń, które umożliwiają sprawne naprawy i konserwację. Warto również pamiętać, że standardowy pięcioletni okres przeglądów dotyczy budynków mieszkalnych czy użyteczności publicznej. Są jednak obiekty, które wymagają częstszego sprawdzania instalacji. Należą do nich między innymi tereny budowy, obiekty komunalne, miejsca pracy, w których znajdują się instalacje wysokiego i niskiego napięcia, pomieszczenia, w których jest większe ryzyko porażenia elektrycznego czy zagrożenia pożarowego.

Elektrycy z uprawnieniami

Przeglądy elektryczne mogą wykonywać wyłącznie fachowcy, którzy posiadają wszystkie niezbędne ku temu uprawnienia. Nie mogą to być „zwykli” elektrycy, którzy posiadają co prawda wiedzę, ale nie jest ona poparta konkretnymi uprawnieniami. Jeśli potrzebny jest Tobie elektryk Wrocław, najlepiej jest szukać fachowców w lokalnych oddziałach Stowarzyszenia Elektryków Polskich lub specjalistów z polecenia. W przypadku domów wielorodzinnych najczęściej właściciele pojedynczych mieszkań nie muszą szukać specjalistów na własną rękę – zajmują się tym pracownicy spółdzielni czy administracji budynku. W poszukiwaniu profesjonalnych elektryków do wykonania przeglądów można również szukać w sieci na hasło elektryk Wrocław. Wtedy jednak warto dokładnie sprawdzać, czy firma oferująca pomiary elektryczne Wrocław posiada wszystkie obowiązkowe uprawnienia, a także jakie są na jej temat opinie. Im dokładniej sprawdzimy elektryka, tym większą możemy mieć pewność, że nasze instalacje będą pod doskonałą opieką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com