Dostarcz towar na czas

Zaczynasz swoją przygodę z e-commerce. Masz już wszystko przygotowane do startu. Strona internetowa Twojego sklepu jest już gotowa, towar czeka w magazynie na wysyłkę, masz już zaplanowaną promocję sklepu. Pozostaje jeszcze zajęcie się bardzo ważną kwestią – logistyką. Nie można przecież dopuścić, aby dobra opinia o twoim sklepie została zrujnowana z powodu uchybień w dostarczeniu przesyłek. Warto zatem dowiedzieć się, jak zorganizować wysyłkę paczek kurierskich do swoich klientów tak, aby chętnie wracali do Twojego sklepu.

Na dobry początek

Wiadomo, że początki własnej działalności bywają czasochłonne. Przed właścicielem sklepu stoi wiele nowych zadań oraz ciekawych wyzwań. Do tego, nie da się przewidzieć jak będzie prosperował sklep, a w rezultacie ile przesyłek trzeba będzie przygotować. To z pewnością nie sprzyja podpisywaniu umowy z firmą kurierską. W takim dokumencie jest bowiem wyznaczona minimalna miesięczna liczba przesyłek, a niespełnienie warunków umowy może cię drogo kosztować.

Jeśli nie jesteś pewien liczby comiesięcznych przesyłek, przyjrzyj się innym metodom zamawiania kuriera. Możesz zacząć od przejrzenia brokerów kurierskich. Te firmy działają w podobny sposób jak firmy brokerskie z innych rynków np. ubezpieczeń. Pod swoim szyldem gromadzą ofertę kurierów dostępnych w Polsce. Dzięki temu zyskujesz możliwość wyboru kuriera, który będzie spełniał twoje oczekiwania. Korzystanie z brokerów jest dobrym pomysłem na początek. Z jednej strony umożliwia  korzystanie z cen dla firm, a nie konsumenckich, które są wyższe. Z drugiej  możesz testować różnych dostawców usług kurierskich dla swojego sklepu i sprawdzić jakość usług i terminowość wysyłek oferowanych przez poszczególne firmy. Usługi brokerów kurierskich mają jednak swoje wady. Po pierwsze, są oni kolejnym pośrednikiem w łańcuchu dostaw, który pobiera prowizję. Bezpośrednio negocjowana z firmą kurierska umowa będzie miała dużo korzystniejsze ceny. Podobnie jest z reklamacjami czy zwrotami. W przypadku reklamacji najpierw zgłaszasz jebrokerowi, a on przekazuje firmie, która wykonała usługę. W długim  łańcuchu komunikacji pomiędzy dostawcą przesyłek kurierskich, a twoim sklepem, pojawia się kolejne ogniwo. Z pewnością wydłużyto czas poświęcony na reklamację usługi. Podobnie jest z obsługą zwrotów. Zamówienie przechodzi przez pośrednika, a im dłuższy łańcuch tym większe prawdopodobieństwo błędu. Kolejną wadą jest mnogość opcji. Posiadanie  wielu przewoźników w systemie sprzyja pomyłkom.

Sklep internetowy, który zaczyna działalność, nie musi opierać swojej logistyki na brokerze. Firmy kurierskie mają specjalne oferty na swoje usługi przygotowane dla firm. Ceny w takiej usłudze będą porównywalne lub nawet niższe niż te oferowane przez brokerów, ponieważ zamawiasz bezpośrednio u dostawcy. Podobnie jest z reklamacją czy zwrotami – proces przebiega szybciej, ponieważ kontaktujesz się bezpośrednio z usługodawcą. Jednym minusem tego rozwiązania jest ograniczenie się do jednego przewoźnika.

Z myślą o kliencie

Na pozytywne doświadczenia klienta związane z zakupami w twoim sklepie składa się wiele czynników: łatwość nawigacji i poruszania się po stronie, ciekawe opisy produktów, korzystne ceny czy dobry kontakt z obsługą. Wszystkie te, pozytywne aspekty może zniweczyć niedostarczenie klientowi zamawianego produktu. Firmy kurierskie w ostatnich latach rozwinęły swoje usługi, tak, aby spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających odbiorców przesyłek. Wybierając firmę kurierską do obsługi sklepu pamiętaj, że wiele usług dodatkowych podnosi jakość obsługi.

Współczesny klient chce wiedzieć, gdzie znajduje się jego przesyłka i kiedy ją otrzyma. Dlatego podstawą wyboru firmy kurierskiej jest umożliwienie śledzenia przesyłki przez klienta oraz powiadomienie goe-mailem lub smsem o statusie paczki.

Po drugie – sposób odbioru przesyłki. Kurier nie zawsze może zastać odbiorcę paczki w domu, w godzinach swojej pracy. Dlatego podczas wyboru firmy kurierskiej sprawdź, jakie mają formy doręczenia. Kurier nie zawsze musi dostarczyć przesyłkę bezpośrednio do odbiorcy. Za to paczka może na niego czekać. Są sieci kurierskie, które oferują odbiór przesyłek w określonych punktach odbioru – sprawdź jednak przed wyborem, jak wygląda sieć tych punktów. Nie znajdziesz chętnych na taką usługę, jeżeli punktów odbioru będzie mało i będą ulokowane w odległych miejscach. Przykładem świetnie zorganizowanej sieci punktów odbioru jest DHL Parcelshop, których na terenie Polski jest ponad 1000 i są ulokowane wygodnych lokalizacjach. Klient może odebrać przesyłkę podczas zakupów czy też w najbliższej okolicy jego zamieszkania

Obecnie można także skorzystać z usługi alternatywnego adresu dostarczenia przesyłki. Jeżeli kurier nie zastanie odbiorcy pod wskazanym adresem, uda się do drugiego wskazanego miejsca.

A co ze zwrotami?

Od końca 2014 roku klient ma 14 dni na zwrot lub wymianę zamówionego w sklepie internetowym towaru. Jego decyzja nie wymaga uzasadnienia. Warto jest ułatwić klientowi wykonanie zwrotu zakupionego towaru, pamiętając, że większość kupujących w sklepach internetowych do nich wraca. Uczciwe procedury zakupów i zwrotów, i zwykła życzliwość wobec klienta sprawią, że ponownie dokona zakupów w sklepie lub poleci go znajomym. A wszyscy jesteśmy świadomi siły marketingu szeptanego, prawda? Wygodne procedury budują lojalność oraz zaangażowanie klientów wobec naszego sklepu.

Jednym z elementów obsługi zwrotu jest odebranie wysyłki od klienta. Warto zadbać o uproszczenie tej procedury, zarówno dla nas, jak i klientów. Niektóre firmy kurierskie (np. DHL) oferują możliwość zamówienia kuriera do klienta. Klient nie musi się trudzić szukaniem kuriera, a jednocześnie koszt tej usługi jest tańszy.

A może za granicę?

Nie trzeba ograniczać się tylko do jednego rynku zbytu. Internet nie tylko spowodował, że świat się skurczył, ale również otworzył wiele nowych możliwości. Teraz niewiele rzeczy może stanowić barierę dla Ciebie przed sprzedażą na kilku rynkach jednocześnie. Jeżeli przygotowujesz się do sprzedawania swoich produktów także w innych krajach zastanów się jak szybko i bezpiecznie przesłać towar do klientów. W takiej sytuacji trzeba rozważyć skorzystanie z usług kuriera, który w krótkim czasie dostarczy twój towar do rąk klienta za granicą. Sprawdź czy firma, która oferuje przesyłki zagraniczne, ma podobny wachlarz usług związanych z dostarczeniem paczek, jak w przypadku przesyłek krajowych.

Dowiedz się więcej na temat obsługi klientów biznesowych na:http://dhlparcel.pl/content/dhl_parcel_poland/pl/about-dhl/products-and-services.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com