Spedycja jest to działalność, polegająca na organizowaniu przewozu towarów. Zajmują się między innymi dopasowaniem środka transportu, doradztwem w zakresie transportu określonych ładunków. Dowiedz się więcej o tej rozwijającej się branży.
Spedycja czym różni się od logistyki?
Pojęcie spedycji oraz logistyki jest często traktowane zamiennie, jednak nie są one tym samym. Podstawowa różnica to przede wszystkim to, że logistyka obejmuje szerszy zakres, który łączy w sobie proces przemieszczania się różnych dóbr, informacji oraz ludzi. Usługi logistyczne to nie tylko transport, ale również szereg czynności, które zmierzają do efektywnego przewozu przesyłki do nadawcy. Spedycja to głównie mechanizm optymalizacji procesu transportu towarów, ale z wyjątkiem przewozów osobowych.
Spedycja- jakie są rodzaje?
Spedycja może być podzielona na różne kategorie, z czego jedną z nich jest rodzaj transportu, jaką jest wykonywana. W spedycji morskiej opiera się ona na organizacji transportu drogą morską. W Polsce z tym rodzajem spedycji można się spotkać przede wszystkim nad morzem. Spedytorzy morscy zajmują się planowaniem tras z różnych zakątków świata. Nie jest dla nich problemem transport z innych kontynentów jak na przykład z Azji. Spedycję lotniczą organizuje się dla towarów, które muszą szybko znaleźć się na miejscu docelowym. Jest ona najszybsza, ale równocześnie jest najdroższa. Ma też ograniczenia, takie jak rodzaj ładunku oraz jego wielkość. Przesyłki lotnicze są często traktowane jako ekspresowe.
W spedycji kolejowej nie ma aż takich ograniczeń, rodzaj ładunku może mieć większe gabaryty i być cięższy. Nie są problemem spore odległości, towary mogą dotrzeć nawet na inny kontynent. W spedycji drogowej wykorzystuje się sieć dróg oraz autostrad. Spedycja krajowa najczęściej wybiera przewóz ładunków samochodami, gdyż gwarantuje szybkie dostarczenie rzeczy do odbiorcy. Transport drogowy najprościej jest dopasować pod indywidualne potrzeby klienta.
Spedycja międzynarodowa
Usługi spedycyjne międzynarodowe to złożony proces, który jest o wiele trudniejszy od spedycji wewnątrz jednego kraju. Zadaniem spedycji będzie przewóz dóbr z jednego miejsca do drugiego dodatkowo przechowywanie i tworzenie dokumentów, które są związane z tym towarem. Do innych zadań spedycji należy przepakowanie, ubezpieczenie oraz odprawa celna. Agencja celna również ma ważną rolę w całym procesie spedycyjnym. W przypadku spedycji międzynarodowej zachowanie terminowości nie jest prostym zadaniem. Przy organizowaniu przewozu ładunków między państwami należy mieć doświadczenie oraz wykazać się dużym zaangażowaniem.
Polecamy:
– Robotyka i automatyka, czyli jak zastąpić i usprawnić pracę człowieka.
– Dermatologia i medycyna estetyczna – dlaczego są tak popularne?