Czy zmywarka to rzeczywiście oszczędność wody?

            Coraz częściej, czy to w telewizji, czy wśród znajomych słyszymy o tym, jak świetnym urządzeniem jest zmywarka. Nie tylko pozwala zaoszczędzić nam sporo czasu, o czym powiemy za chwile, ale równiez pozwoli zaoszczędzić nam duże ilości wody. W zależności na jaki rodzaj zmywarki się zdecydujemy, zużywają one różne ilości wody.  Zazwyczaj na jeden cykl mycia, zmywarka zużywa około 10 litrów wody. To my decydujemy czy zmywarka jest podłączona do wody zimnej czy bezpośrednio do wody ciepłej. Jeśli zdecydujemy się na podłączenie zmywarki do wody zimnej, zwiększy ona zużycie prądu, ale koszt zużycia energii zazwyczaj jest mniejszy niż wykorzystanie do zmywania ciepłej wody.

“O tym, że zmywarka rzeczywiście pozwala zaoszczędzić duże ilości wody przekonałam się na własnym przykładzie. W przeciągu pół roku, kiedy zmywarka była używana średnio raz dziennie zużycie ciepłej wody zmalało o 9 m³, a wody zimnej o 10 m³. Korzystając ze zmywarki na samej wodzie zaoszczędziłam ok. 250 zł. To chyba wystarczający dowód, że zakup tego urządzenia się opłaca.”

Dane producentów o zużyciu wody

Producenci zmywarek wyjaśniają, który program i dlaczego warto używać, aby zaoszczędzić więcej wody. Najczęściej mowa jest tutaj o dwóch programach: Eco i Auto. Program auto zazwyczaj wyposażony jest w czujnik, który sprawdza zanieczyszczenie wody i określa jaką ilość świeżej wody musi pobrać zmywarka oraz do jakiego stopnia ją podgrzać aby naczynia były dokładnie umyte. Dodatkowo zużywa przy tym minimalną ilość wody i energii. Z kolei program Eco, który mimo, że zazwyczaj jest dłuższym cyklem niż program auto, zużywa jednak o wiele mniej wody jak i energii, ze względu na niższą temperaturę mycia. Warto dodać, że program Eco nie nadaje się do większych ilości naczyń, jak i większego stopnia ich zabrudzenia.

Dodatkowe ukryte koszty zmywarki

Choć przy zmywarce mamy jeszcze dodatkowe koszty jak prąd czy tabletki, nie jest to jakiś wielki wydatek. Nowoczesne zmywarki są wyposażone w energooszczędne programy, które minimalizują zużycie energii. Pozwala to więc zaoszczędzić również na prądzie. Jeśli chodzi o tabletki, mogą odstraszyć nas ich ceny, ale jeśli poszukamy różnych ofert w internecie, znajdziemy tam mnóstwo promocji, co pozwala na zakup większej ilości tabletek w naprawdę atrakcyjnej cenie.

Zmywarka to przede wszystkim oszczędność czasu

Każdy przeciętny człowiek, ma zazwyczaj bardzo napięty grafik. Już od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych mamy coś do zrobienia. Praca, dzieci, sprawy urzędowe a przy tym obowiązki domowe. Mówi się, że czasu nie da się kupić, ale po części możemy osiągnąć to, inwestując właśnie w zmywarkę. Codziennie przeznaczamy około godzinę na zmywanie naczyń, czy to po każdym posiłku czy tylko raz dziennie. Wychodzi na to, że przez cały miesiąc tracimy jakieś 30 godzin na samo zmywanie naczyń, to więcej niż doba! W natłoku codziennych obowiązków często brakuje nam czasu dla bliskich, nie wspominając o sobie. Warto więc zainwestować w zmywarkę chociażby po to, by oprócz oszczędności, znaleźć też chwilę na małe przyjemności dla siebie i bliskich. Znajdź zmywarkę dla siebie w rankingu zmywarek do naczyń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com