Białko drobiowe – czym zastąpić je w codziennej diecie?

Zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, kondycję, a także na liczbę kilogramów na wadze. Oprócz tego, ile jemy, warto również zwracać uwagę na jakość spożywanego pokarmu. Same ograniczenia ilościowe nie wystarczą bowiem, jeśli nadal będziemy odżywiać się niezbyt zdrowo.

Wśród najważniejszych składników pokarmowych, które powinniśmy spożywać w odpowiedniej ilości na co dzień, jest białko. W dużych ilościach można je znaleźć w nabiale, rybach, mięsie, a także w roślinach strączkowych. Wiele osób, które stawiają na zdrową, zbilansowaną i niskokaloryczną dietę, decyduje się na białko drobiowe – kurczaki, indyka, a także inne produkty mięsne pochodzące od drobiu. To dobre rozwiązanie, gdyż produkty drobiowe są ogólnodostępne, a jednocześnie niskokaloryczne i niedrogie w porównaniu do innego mięsa. Okazuje się jednak, że nie każdy dobrze przyswaja białko drobiowe. Spora grupa osób decyduje się również na dietę wegańską lub wegetariańską, która ograniczą mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego.

Warto dbać o bilans składników pokarmowych

Osoby, które nie mogą lub nie chcą spożywać białka drobiowego, powinny pilnować, aby w ich diecie znajdowały się inne wartościowe źródła tego składnika pokarmowego. Jeśli bowiem będziemy unikać białka w ogóle, możemy doprowadzić do sporych niedoborów pokarmowych. Produkty zawierające białko są bowiem także źródłem wielu aminokwasów egzogennych, a więc takich, których nasz organizm nie produkuje i musi pobierać z zewnątrz. Zamiast białka drobiowego można zwiększyć w diecie ilość spożywanych ryb, które poza łatwo przyswajalnym białkiem zawierają również sporo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Można również postawić na rośliny strączkowe, które są bardzo dobrym zamiennikiem dla mięsa i produktów mięsnych w przypadku osób, które stawiają na dietę wegetariańską. Jeśli nie wiemy, jak zastąpić białko drobiowe bez szkody dla naszego zdrowia, dobrze jest skonsultować się z dietetykiem lub innym specjalistą od prawidłowego odżywiania.

Zamiast eliminować, warto ograniczyć

Jeśli myślisz o wyeliminowaniu mięsa z diety, warto zrobić to stopniowo lub też zastanowić się, czy faktycznie całkowita eliminacja będzie dobrym rozwiązaniem. Są osoby, które kiepsko czują się na diecie wegetariańskiej i bardzo szybko doprowadzają do sporych niedoborów pokarmowych. Być może lepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie spożywania białka drobiowego i mięsa w ogóle. Niekoniecznie trzeba całkowicie rezygnować z konsumpcji, warto natomiast postawić na jakość produktów mięsnych. Jeśli chcemy mieć pewność, że przyjmujemy z pokarmem dobrej jakości białko, dobrze jest wybierać produkty mięsne, które zawierają jak najmniej sztucznych substancji i wypełniaczy, a jak najwięcej naturalnych surowców, które gwarantują bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Warto tu zwracać uwagę na przyprawy, aromaty do wędlin, a także wszystkie informacje, jakie możemy znaleźć na opakowaniu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, co dokładnie znajduje się w wędlinie i czy faktycznie jest ona dla nas bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com