Fenomen polskiego mleka – czyli jak radzą sobie nasze mleczarnie na tle konkurencji

Polski nabiał od kilku lat wiedzie prym na rynku mleczarskim, wyprzedzając inne międzynarodowe koncerny, takie jak chociażby Danone. Na półkach sklepowych coraz częściej znaleźć można produkty marek Polmlek, Mlekovitę i Mlekovitę.

Budowanie marki mleczarskiej

Patrząc na twórcę marki Polmlek, łatwo zauważyć można ciepłego, spokojnego człowieka w średnim wieku. Jednak w rzeczywistości to przedsiębiorca twardo stąpający po ziemi. Aby stworzyć markę o tak ugruntowanej pozycji na rynku należy posługiwać się fachową wiedzą o specyfice rynku i branży, a także doświadczeniem w prowadzeniu biznesu.

Właściciel polskiej marki mleczarskiej postawił na niską marżę, którą „wynagrodzić” może duża ilość produkcji. Wydawać by się mogło, że polski producent posiadający mniej niż dziesięć mleczarni nie ma szans w konkurowaniu z globalnymi potentatami. Jednak w chwili wstąpienia do Unii Europejskiej polska firma Mlekpol wyprzedziła w dochodach światowego lidera niemal dwukrotnie! Rozwój firmy przypadł w czasie, gdy w branży mówiło się o suszy, embargu na eksport do Rosji oraz kryzysie.

Jak widać, te przeszkody nie przeszkodziły producentowi w rozwoju swojej firmy. Aby w pełni podążać za zmieniającym się rynkiem, właściciel firmy Mlekpol postawił na nowoczesność. Inwestycja w nowoczesne centrum, wspomagające masową produkcję i eksport wpływa na zwiększoną możliwość zarobku. O pozycji mleczarskiego przedsiębiorstwa świadczy nie tylko ranking, ale także szacunek i uznanie, z jakim spotyka się właściciel przedsiębiorstwa na Forum Mleczarskim, jednej z najbardziej uznawanych rokrocznych imprez w branży. Przedsiębiorca cieszy się tam wielką sympatią i uznaniem. Nic dziwnego, bowiem przedsiębiorca jest na rynku od lat 70. ubiegłego wieku. To właśnie szef Mlekpolu jako pierwszy zareklamował mleko.

Obecnie nie jest to niczym dziwnym, jednak w ówczesnym czasie w reklamie dominowały zagraniczne marki. To wówczas powstała marka Łaciate, która obecnie liczy 20 lat. Potentat ma również w planach dalszy rozwój. Jednym z najbliższych jest praca nad serwatką, jednym z produktów mlecznych, który do tej pory sproszkowany, będzie w przyszłości dostarczał składników do odżywek i produktów farmaceutycznych. Jednak są to plany na najbliższe kilka lat.

Branża kiedyś i dziś

Polska branża mleczarka posiada ugruntowaną pozycję na rynku. Towarzyszący branży stereotyp mało rozwiniętej branży, nienadążającej za światowymi markami, dawno odszedł do lamusa. Polskie marki mleczarskie, takie jak Mlekpol, Mlekovita czy Polmlek wykorzystują nowoczesne technologie i stawiają na niskie ceny i wysoką jakość produktu.

To właśnie te cechy przemawiają na korzyść polskich firm mleczarskich, dzięki czemu światowe marki mleczarskie zostają daleko w tyle. Warto nadmienić, że polskie przedsiębiorstwa mleczarskie stawiają na ciągły rozwój. Posiadanie kilku nowoczesnych mleczarni, dostosowanych do norm i jakości światowych, posiada wszelkie standardy do produkcji na wysoką skalę i adekwatną jakość.

Raport opracował portal www.agrobook24.pl – giełda rolna 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com