Przegląd samochodu – dlaczego jest tak ważny?

Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy regularnie wykonywać badania. To pozwala wyeliminować wiele dolegliwości na wczesnych etapach. Podobnie jest z przeglądem samochodu – sprawdzamy, czy wszystko jest w porządku, czy może jednak należy podjąć jakieś kroki, aby nie dopuścić do większej awarii w przyszłości.

Czy przegląd samochodu jest konieczny?

Zgodnie z prawem przegląd samochodu powinien być wykonywany minimum raz w roku, chyba że posiadamy nowy pojazd prosto z salonu. Wtedy pierwszy przegląd wykonujemy po trzech latach, następny po dwóch, a później już co rok.

Warto pamiętać, że przegląd wykonujemy nie tylko po to, aby cieszyć się sprawnym samochodem. To także kwestia bezpieczeństwa, zarówno kierowcy, jak i innych użytkowników drogi. Ponadto, jeżdżenie samochodem bez ważnego przeglądu może skutkować mandatem, zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego lub nawet odholowaniem samochodu. Jeżeli natomiast spowodujemy kolizję, ubezpieczyciel może odmówić świadczeń OC i AC lub znacznie je zmniejszyć.

Co sprawdzane jest podczas przeglądu?

Podczas przeglądu sprawdzany jest praktycznie każdy kluczowy element pojazdu – między innymi hamulce, układ kierowniczy, ogumienie, oświetlenie, pasy bezpieczeństwa, podwozie, układ wydechowy oraz stopień emisji zanieczyszczeń. To daje nam pewność, że nasz samochód jest w 100% sprawny.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, diagnosta przekazuje nam informację na ten temat i w zależności od rodzaju usterki, podejmuje konkretne kroki.

Co w przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas przeglądu?

Drobne problemy nie skutkują żadnymi konsekwencjami – przegląd zostaje podbity. Wiemy jednak, co może powodować problemy w przyszłości. Usterki o charakterze istotnym oznaczają, że kierowca musi dokonać naprawy w ciągu 14 dni, po czym zgłosić się na ponowny przegląd w tym samym miejscu. Jeżeli awarie w naszym samochodzie stwarzają zagrożenie, stacja diagnostyczna ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Pamiętajmy, że wszystkie wykryte nieprawidłowości są zgłaszane odpowiednim organom, a co za tym idzie – nie można jeździć samochodem bez zatwierdzonego przeglądu.

Jeżeli po przeglądzie przyjdzie nam naprawiać samochód np. marki Volvo, części zamienne oraz  części do BMW a także innych pojazdów dostępne są na Aparts.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com