Pomysł na ścieżkę kariery: Przewodnik turystyczny

W 2013 roku sejm pozytywnie przegłosował tzw. ustawę deregulującą, na podstawie, której zwolniono z obowiązku posiadania certyfikatów i zdawania egzaminów, aby wykonywać określony zawód. Jednym z takich zawodów uwolnionych spod obowiązku posiadania specjalistycznej wiedzy jest przewodnik turystyczny. Dowiedz się czy praca przewodnika turystycznego to dla Ciebie odpowiednia ścieżka kariery.

Przewodnik to osoba z pasją do podróży

Przed przegłosowaniem wspomnianej wcześniej ustawy deregulującej, przewodnikiem turystycznym mogła zostać osoba po odbyciu specjalnych egzaminów i pozytywnym ukończeniu kursów. Obecnie może zostać nim każda osoba z pasją do podróżowania i odpowiednią wiedzą. Egzaminy i kursy nie stanowią już przeszkody.

Politycy doszli do wniosku, że takie ograniczenia dla niektórych zawodów mijają się z celem. W wyniku ich prac do prawidłowego wykonywania zawodu potrzebna jest pasja związana z podróżami, potrzeba odwiedzania i poznawania nowych miejsc oraz co najważniejsze ogromna wiedza na temat miejsc, po których przewodnik ma zamiar oprowadzać turystów. Te trzy wyznaczniki to najważniejsze współczynniki, po których można ocenić dobrego pilota wycieczek. Z pasją człowiek się rodzi, natomiast stosowną wiedzę można z łatwością zdobyć z książek specjalistycznych, reportaży umieszczonych w internecie, czy własnych doświadczeń np. odwiedzając dane miejsce wcześniej. Turyści szczególnie cenią sobie poznawanie ciekawych legend, czy anegdot.

Zobacz także: Jesteś zainteresowany podjęciem pracy przewodnika turystycznego? Poznaj ciekawostki ze świata, które warto znać.

Pytanie do… przewodnika!

Przed podjęciem pracy pilota wycieczkowego należy mieć świadomość, iż taka osoba otrzymuje wiele pytań od turystów. Nie bez powodu wspomniano wcześniej o potrzebie posiadania ogromnej wiedzy. Pytania te dotyczą zazwyczaj szczegółów na temat danego miejsca, czy opowiadanej historii. Rzadziej są one ogólne. Podczas oprowadzania grupy turystów należy zadbać o dobrą i przyjazną atmosferę. Uśmiech u przewodnika jest wymagany, nawet gdy ten jest gorzej dysponowany.

Pewne ograniczenia nadal pozostały

Obowiązek zdawania specjalnych egzaminów pozostał dla przewodników górskich. Muszą oni posiadać doskonałą kondycję, albowiem to właśnie oni będą odpowiadać za turystów oprowadzając ich po górach. W sytuacjach awaryjnych (wypadek) przewodnicy powinni zadbać o bezpieczeństwo turystów.
Pomimo wprowadzonych zmian w prawie kursy na przewodnika turystycznego nadal cieszą się popularnością i warto taki odbyć. Niektóre z nich odbywają się nawet przez cały rok. Przyszły pilot zdobywa na nich wiedzę praktyczną, jak prawidłowo przekazywać swoją wiedzę oraz materiały związane z miejscami, po których będzie oprowadzał wycieczki.

Wynagrodzenie pilota wycieczek

Dokładne określenie zarobków przewodnika nie jest możliwe, albowiem wszystko zależy od posiadanego doświadczenia, miejsca pracy oraz umiejętności miękkich. Średnie wynagrodzenie doświadczonego przewodnika waha się w przedziale od 100 do 300 złotych za godzinę. Osiągnięcie takiego pułapu zarobkowego wymaga jednak lat pracy i doświadczenia w dziedzinie turystyki. „Młodym” przewodnikom dość trudno jest się przebić do zawodu, ponieważ biura turystyczne, czy muzea wolą korzystać z usług sprawdzonych już pilotów. Jednak ciężką pracą można osiągnąć wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com