Księgowi – praca po godzinach i niskie zarobki. Czy to prawda?

Na temat zawodu księgowego powstało wiele mitów, które często mijają się z prawdą. Przyjęło się, że praca w księgowości to konieczność wyrabiania nadgodzin i duże wymagania ze strony pracodawców, na dodatek za wyjątkowo marną pensję. Czy to prawda? Jak w rzeczywistości wygląda praca jako księgowy?

Praca w księgowości – popularne mity

Każdy popularny zawód może pochwalić się szeregiem stereotypów, które jedynie w niektórych przypadkach mają coś wspólnego z rzeczywistością. Jeśli chodzi o księgowych, mówi się głównie o konieczności pracy ponad etat. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością (każdy, nawet najmniejszy błąd może wygenerować ogromne straty) oraz różnymi wymaganiami narzucanymi przez pracodawców. Krytykowana jest też wysokość wynagrodzeń – choć większość osób nie wie, ile zarabia księgowa, to zgodnie z popularnym wyobrażeniem suma ta jest niewielka. Czy w tych mitach możemy odnaleźć ziarno prawdy?

Czy księgowi muszą wyrabiać nadgodziny?

Księgowi mają tak dużo pracy, że muszą regularnie zostawać po godzinach – z taką opinią zapewne spotkał się każdy z nas. Niestety takie sytuacje, patologiczne z punktu prawa pracy, wciąż mają miejsce. Rzecz w tym, że to raczej wyjątki, które nie zdarzają się częściej niż w przypadku przedstawicieli innych zawodów.

Ogromne znaczenie ma tutaj ilość pracy, jaka czeka na księgowych. Ta zależy od branży, w której działa zatrudniająca ich firma lub instytucja. Z reguły w ciągu roku zdarza się kilka trudnych, wymagających tygodni, szczególnie tuż przed zamknięciem każdego z kwartałów. Wtedy nadgodziny mogą okazać się niezbędne – szczególnie, gdy obowiązki nie mogą być przełożone na później. Mimo to w większości przypadków praca w księgowości nie wymaga pracy po godzinach.

Wiadomości

Odpowiedzialność księgowych i wymagania pracodawców

Kolejnym popularnym mitem są wygórowane wymagania pracodawców, które wiążą się też z prawną i rzeczywistą odpowiedzialnością księgowych. Dotyczy to też wspomnianej już kwestii nadgodzin, bo niektórzy pracodawcy faktycznie oczekują od pracowników dodatkowej pracy po godzinach, narzucając im nadmiarowe obowiązki. Niestety w księgowości czasami jest z tym problem – jeśli taka sytuacja ma miejsce, to jest ona spowodowana niewłaściwymi sposobami zarządzania czasem pracowników. Warto wówczas porozmawiać z pracodawcą i wyjaśnić, na czym polega problem.

Ale to nie wszystko, bo zdaniem części pracodawców księgowi powinni też potrafić na każde zawołanie wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia z zakresu prawa podatkowego. Niestety często jest to niemożliwe. Regulacje ciągle się zmieniają i czasami trzeba coś sprawdzić, by nie popełnić błędu. Zdarza się, że pracodawcy tego nie rozumieją, co może prowadzić do niepotrzebnych konfliktów.

Ile zarabiają księgowi?

Niskie zarobki w księgowości to mit czy fakt? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, ale zasadniczo księgowi zarabiają naprawdę nieźle – a najlepsi mogą liczyć na zaskakująco wysokie pensje. Wynagrodzenie początkujących księgowych zaczyna się już od 5000 zł brutto, podczas gdy bardziej doświadczeni pracownicy mogą liczyć nawet na 12000 zł brutto miesięcznie. A to wszystko na umowie o pracę, która zapewnia też przecież dodatkowe benefity socjalne oraz pozapłacowe.

Warto też pamiętać, że wielu księgowych decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Niewielkie, jednoosobowe biura księgowe obsługują setki firm, co przekłada się na wysokie wynagrodzenie. Okazuje się, że niskie zarobki w księgowości to zwykły mit. W praktyce doświadczeni księgowi, którzy są na bieżąco ze zmianami w prawie mogą zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Praca jako księgowy – podsumowanie

W popularnych mitach o pracy w księgowości jest ziarno prawdy, ale też wiele przekłamań, które budują nieprawdziwy obraz tego zawodu. Choć czasami faktycznie jest dużo pracy, a niektórzy pracodawcy mają zbyt wysokie wymagania, to są to raczej rzadkie przypadki. Natomiast pensje księgowych wcale nie są niskie, a najlepsi pracownicy mają szansę na wysokie podwyżki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com