Holocaust, śmierdzące jajo które Niemcy starają się komuś podrzucić

Dla kraju i narodu, który był znany ze swojej gościnności trudne jest do zrozumienia co kierowało ludźmi, którzy dzielili społeczeństwa na rasy lepsze i gorsze.

Plan zagłady

To co się stało podczas wojny czyli masowa i bezlitosna eksterminacja poszczególnych narodów, nie tylko Żydów, ale też Słowian (w tym Polaków), Cyganów i innych jest zbrodnią. Niemiecki system polityczny już przed II Wojną Światową zaczął prowadzić segregację rasową. Powstały przecież Ustawy Norymberskie, które jasno mówiły, o podziale na gorszych i lepszych. Na ludzi i podludzi.

Ustawowa czystka rasowa

Jak ktoś myśli, że to jest ewenement na skalę światową to się mocno myli. Ustawy wprowadzone przez Niemców w wielu punktach są bardzo podobne do Praw Jima Crowa, które obowiązywały w Stanach Zjednoczonych. Jednak w tym wypadku miały za zadanie odseparować murzynów od białych. Dlatego też nikt nie zwrócił większej uwagi na poczynania Niemieckiej III Rzeszy. Uznano to za normalne.

Holocaust pod dyktando

W taki sposób powstał Holocaust. Jednak nie wszędzie przybierał on takie formy bezlitosne jak na terenie Niemiec czy krajów Europy Środkowej. Wśród zajętych terenów gdzie nie były tak radykalnie prowadzone działania wojenne i eksterminacje ludności miejscowej jak w Polsce, udało się przeżyć większości Żydom.

Na przekór światu

Dobrym przykładem jest Dania, której nierozbity rząd i policja, która zachowała swoje prawa pomogła ukryć lub wywieźć do Szwecji większość swoich obywateli pochodzenia żydowskiego. Mieli możliwość uratowania swoich obywateli i to wykorzystali.

Nad Wisłą zrezygnowano z państwa marionetkowego

W Polsce przed wojną też wiedziano co się szykuje. Więc były już plany ochrony ludności, które jednak nie udało się zrealizować. Niemcy doświadczeni w I Wojnie Światowej woleli nie tworzyć na terenie Polski rządu marionetkowego. Tym bardziej, że jak się okazało, AK eliminowało kolaborantów. O tych okropnych wydarzeniach napisano mnóstwo książek, a także zrealizowano wiele filmów. Najnowszą produkcją poruszającą ten temat jest film „Sobibór”, który wchodzi na ekrany kin w maju. Więcej na temat filmu Sobibór na oficjalnej stronie.

Holocaust na ternach okupowanych przez III Rzeszę miał różny przebieg, zależny głównie od autonomiczności zajętego kraju. We Włoszech do eksterminacji przystąpiono dopiero jak Niemcy opanowali terytorium kraju. Jednak rząd się im przeciwstawiał jeśli chodzi o wywożenie Żydów poza granice kraju. Trochę pewnie dlatego, że poczuł oddech klęski i bał się odwetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com