Co Polski Ład zmieni dla przedsiębiorców?

Nowy Polski Ład to program społeczno-gospodarczy, który zakłada szereg reform w różnych dziedzinach. Jednym z jego podstawowych filarów są rozwiązania podatkowe. To one przynoszą największe zmiany dla przedsiębiorców. Warto wiedzieć, jakie są wady i zalety propozycji rządu w tej kwestii.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku

Nowy Polski Ład został ogłoszony 15 maja 2021 roku. Przedstawiony program zmian w dużej mierze skupił się na zagadnieniach podatkowych. Choć reformy zostały zaprezentowane jako korzystne, nie dla wszystkich takie będą w rzeczywistości. Niektórzy przedsiębiorcy mogą na nich stracić. Aby dowiedzieć się, jaka będzie sytuacja finansowa firmy po zmianach, należy zastosować kalkulator Polskiego Ładu. Narzędzie umożliwia dokładne wyliczenia, z uwzględnieniem wszystkich ważnych zmiennych.

Na początek warto jednak zapoznać się z samymi planowanymi reformami podatkowymi. Zmianą, która będzie pozytywna dla dużej części osób, jest na pewno zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Dla większości pozostawała ona zamrożona od 2009 roku i wynosiła jedynie 3091 zł. W 2020 roku wzrosła do 8000 zł, jednak nie dla wszystkich. Nowy Polski Ład wprowadza więc w tej kwestii naprawdę dużą rewolucję. Zgodnie z zapewnieniami kwota wolna od podatku ma bowiem wynieść 30000 zł.

Podniesienie drugiego progu skali podatkowej

Drugą ważną zmianą wprowadzoną przez Nowy Ład są kwestie dotyczące progów podatkowych w opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Do tej pory, w takim przypadku przedsiębiorcy byli obłożeni podatkiem dochodowym w wysokości 17%, jeżeli zarabiali do 85528 zł rocznie. W sytuacji, gdy ich dochody przekroczyły tę kwotę, stawka rosła do 32%. Zgodnie z reformą od 2022 roku ma zostać zwiększony drugi próg podatkowy i to o prawie 35000 zł. Dochody, od których przedsiębiorcy będą musieli płacić podatek w wysokości 32%, będą wynosiły 120000 zł.

Nie wszyscy przedsiębiorcy skorzystają jednak z tego rozwiązania. Według zapowiedzi firmy, które zdecydowały się na rozliczanie się na podstawie podatku liniowego, nie zyskają nic na tej zmianie. Obowiązuje ich bowiem jedna stawka podatkowa w wysokości 19%, bez względu na osiągane dochody.

Kwestia składki zdrowotnej i ryczałtu

Najbardziej kontrowersyjną zmianą dla przedsiębiorców są kwestie dotyczące składki zdrowotnej. Przede wszystkim nie będzie można jej odprowadzać od podatku. Ponadto, zgodnie z pierwotnymi planami ustalono, że jej procentowy udział zostanie dla wszystkich zrównany. Wyznaczona stawka zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców wynosi 9%. Taka sytuacja uderza w wielu właścicieli firm. Większość z nich obecnie płaci ryczałtową składkę zdrowotną, której kwota zawsze wynosi 381 zł. Nowy Polski Ład początkowo planował całkowite zniesienie ryczałtu, co wiązałoby się z dużym wzrostem obciążeń. Po pewnym czasie zdecydowano się jednak na korektę wstępnych założeń. Ryczałt ma zostać utrzymany w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Wysokość składki zdrowotnej wciąż jednak wzrośnie z 381 do 509 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com