Zwyżki koszowe – do jakich prac można je wykorzystać?

Zwyżki koszowe zaliczane są do ruchomych podestów przejezdnych. Umożliwiają przemieszczanie osób i niezbędnego sprzętu na odpowiednią wysokość, na której konieczne jest wykonanie różnego rodzaju prac. Do czego najczęściej wykorzystuje się podnośniki koszowe? Jakie są typy podnośników i które najlepiej sprawdzają się przy konserwacji budynków, a które przy wycince drzew?

Podnośniki koszowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie budowa rusztowania byłaby niemożliwa, zajęłaby zbyt dużo czasu w stosunku do ilości planowanych robót lub okazałaby się po prostu nieopłacalna. Zwyżki tego typu są coraz bardziej popularne nie tylko ze względu na swobodę przemieszczania urządzenia z miejsca na miejsce, lecz także bezpieczeństwo użytkowania, możliwość dotarcia nawet do trudno dostępnych przestrzeni oraz atrakcyjne warunki wynajmu. Jakie są podstawowe rodzaje zwyżek koszowych?

Rodzaje zwyżek koszowych

Ze względu na sposób przemieszczania się wyróżnia się podnośniki samojezdne – dostępne również w wersji z napędem 4×4 i terenowymi oponami lub na gąsienicach – oraz montowane na samochodach albo przyczepach.

Ze względu na budowę mówi się o podnośnikach koszowych przegubowych, teleskopowych oraz nożycowych. Przegubowe pozwalają dotrzeć nawet tam, gdzie konieczne jest ominięcie przeszkody znajdującej się pomiędzy platformą roboczą a maszyną. Wszystko za sprawą przegubowo-teleskopowej konstrukcji ze standardowymi trzema punktami załamania, która pozwala wygiąć ramię, dostosowując je do przestrzeni wewnątrz obiektu. Podnośniki teleskopowe mają duży zasięg ramienia, dlatego sprawdzają się np. w wysokich budynkach, gdzie do wykonania prac niezbędne jest maksymalne wychylenie w pionie. Podnośniki o konstrukcji nożycowej podnoszą platformę wyłącznie w górę lub w dół. Charakteryzują się bardzo dużą stabilnością i mogą działać nawet na niewielkiej przestrzeni, stąd często wypożycza się je lub kupuje do prowadzenia prac w halach magazynowych.

Gdzie kupić lub wynająć sprzęt do pracy na wysokości taki jak zwyżki koszowe, ładowarki teleskopowe lub podesty ruchome? Sprawdź ofertę: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Zwyżki koszowe w branży budowlanej

Jakie branże najchętniej sięgają po podnośniki koszowe? Przede wszystkim branża budowlana. Tu tego rodzaju zwyżki ułatwiają montaż elementów dekarskich, oświetlenia lub pokrycia dachu, odnawianie elewacji, wznoszenie konstrukcji stalowych czy malowanie wysokich ścian, do których dostęp jest ograniczony. Sprawdzają się zarówno na zewnątrz, bo niektóre z nich mogą pracować na nierównym, niestabilnym gruncie, jak i wewnątrz obiektów.

Podnośniki koszowe a branża reklamowa i filmowa

Coraz częściej podnośniki koszowe wynajmują również firmy działające w branży reklamowej. Maszyny przydają się do montażu i demontażu dekoracji świątecznych, reklam wielkoformatowych, neonów, znaków firmowych czy tworzenia graffiti. W przypadku branży filmowej zwyżki stosowane są głównie do wykonywania ujęć z góry.

Pielęgnacja zieleni i wycinka drzew

Podnośniki koszowe można zobaczyć również na poboczach dróg w trakcie prowadzenia pielęgnacji zieleni, np. wycinki uszkodzonych gałęzi albo redukcji korony drzew. Doskonale nadają się również do tego typu prac w parkach, wąskich alejkach czy na skwerach, gdzie opadające konary mogłyby narazić na niebezpieczeństwo ludzi albo mienie.

Podnośniki koszowe w robotach porządkowych

Oprócz tego zwyżki wykorzystuje się do wszelkich prac porządkowych i konserwacyjnych. M.in. do konserwacji lub naprawy elementów wewnątrz budynków albo na zewnątrz – sprawdzenia stanu technicznego wentylacji, wymiany oświetlenia, naprawy elewacji, usuwania sopli z dachu, czyszczenia rynien, mycia okien, a także oczyszczania dachu.

Polecamy:
Frytki w dostawie – problematyczne? Już nie! Sprawdź, jak dobrze serwować frytki na wynos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com