Zwrot wpłaconych pieniędzy na polisę – czy w ogóle jest możliwy?

Kiedy człowiek może chcieć zwrotu pieniędzy za polisę? Ludzie ubezpieczają się z różnych powodów, jednak zazwyczaj sprowadza się to do chęci zapezpieczenia swoich finansów w razie wypadku. W dzisiejszych czasach ubezpieczenia stały się niemal czymś obowiązkowym, w wielu krajach są one wręcz uregulowane prawnie i przymusowe.

Trzeba pogodzić się z tym, że bez takiej polisy ciężko jest żyć, a nawet jeśli ktoś zdecyduje się na rezygnacje z niej, to będzie w ogromnym ryzyku, gdyż w razie wypadku może zostać z niczym. Czasem jednak, zależnie od okoliczności, ktoś może uznać że rezygnuje ze swojego ubezpieczenia. Może być to wywołane niemożnością spłaty dalszych składek albo zwyczajnie zmianą decyzji.

Mimo to, większość osób zazwyczaj bardzo zwleka z podjęciem takiej decyzji, ponieważ boją się utraty swoich pieniędzy. To dosyć zrozumiałe, jeśli zna się mechanizm działania ubezpieczeń na życie. Opłaty wykonywane przez bardzo długi czas, nawet kilkadziesiąt lat, są odkładane w celu zabezpieczenia klienta na wypadek choroby, kontuzji i tym podobnych. Rzecz jasna, firma udzielająca takiej polisy czerpie z tego duże zyski, ale dla wielu ludzi to wciąż jest atrakcyjna perspektywa. Dlatego właśnie warto jest sprawdzić, czy nasz usługodawca zapewnia ci w ogóle możliwość otrzymania zwrotu pieniędzy.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Z ubezpieczeniem na życie bywa różnie. To, czy będzie się miało możliwość odzyskania części pieniędzy zależy od wielu czynników, dlatego najlepiej jest uprzednio upewnić się, że umowa o tym wspomina. Większość firm oferujących tego typu usługi zezwala na otrzymanie przynajmniej części poświęconych na nie środków. Ogólnie przyjętym terminem, przy którym rezygnacja z umowy nie wiąże się z żadnym zwrotem są dwa lata. Po tym czasie próby odzyskania pieniędzy zaczynają wchodzić w grę.

Trzeba liczyć się z tym, że wartość tego zwrotu praktycznie nigdy nie będzie równa cenie polisy. W jej skład wchodzą rozmaite koszty, które poniósł ubezpieczyciel, między innymi administracji, pensji pracowników. Warto pamiętać też, że firma ta również ryzykuje szybką utratę pozyskanych pieniędzy, na wypadek gdyby faktycznie musiała wypłacić wartość składek po wypadku klienta. Niektóre polisy posiadają też wartość ich wykupu, jednak ta praktyka raczej wychodzi już z użycia.

Gdzie najlepiej szukać informacji?

Można podpisać dobrą umowę, jednak nieobeznany z tematem człowiek ma szansę również uwikłać się w polisę wyjątkowo nieopłacalną. Najpierw musisz sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie na życie z www.rankingubezpieczennazycie.pl. Szacując cenę ubezpieczenia można też z łatwością ustalić wiele innych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru. Jest to też zbiór rozmaitych, bardzo użytecznych informacji i profesjonalnie przygotowanych uwag odnośnie każdej dostępnej tam polisy, które wiarygodnie obrazują, co każda z nich ma do zaoferowania. Jeśli chcesz szybko odszukać najlepsze okazje na rynku, jest to zdecydowanie najbardziej efektywny i niezawodny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com