Zobacz, jak sprawić, żeby nauka była ciekawsza i bardziej fascynująca!

Nauka to ciężki orzech do zgryzienia. Z perspektywy rodzica czy po prostu osoby dorosłej, to kluczowy czynnik do tego, aby dziecko rozwijało się i pozyskiwało wiedzę, która otworzy mu drzwi na świat. Z punktu widzenia dziecka, maluje się to w nieco innych barwach, ponieważ nauka kojarzy mu się najczęściej z siedzeniem nad podręcznikami obfitymi w tekst. Wkuwanie na pamięć słówek, dat czy wzorów matematycznych to zmora wielu uczniów. Nic więc dziwnego, że nasze pociechy zawsze mają coś ważniejszego do zrobienia, co nie będzie dla nich męczące i nudne. Konfrontując te dwa poglądy na świat, obie strony właściwie mają rację. Dlatego to, co warto zrobić, to postarać się znaleźć takie sposoby, które scalą te dwa zupełnie odmienne stanowiska. Motywacja w jakiejkolwiek dziedzinie życia to podstawa do tego, aby odnieść sukces. Z pewnością jako dorośli możemy bez wątpienia stwierdzić, że jeśli droga do celu nie sprawia nam satysfakcji, w niektórych przypadkach jesteśmy skłonni zrezygnować z jego osiągnięcia. To samo spotyka dzieci, w związku z czym powinniśmy skupić się na pokazaniu im dlaczego warto się uczyć, ale również jak robić to z przyjemnością i poczuciem spełnienia.

Wykorzystaj bogactwo Internetu

W dzisiejszej rzeczywistości na temat Internetu możemy powiedzieć naprawdę wiele. Z jednej strony stanowi on swego rodzaju zagrożenie. Jeśli jest wykorzystywany w nieodpowiedni sposób, może doprowadzić do uzależniania i marnowania cennego czasu na nic nie wnoszącą rozrywkę. Z drugiej strony to skarbnica wiedzy oraz nowoczesnych rozwiązań. I to właśnie tą perspektywę powinniśmy pokazać naszym dzieciom. Najlepszym przykładem wiarygodnego źródła wiedzy jest platforma edukacyjna. Oprócz tego, że informacje na niej zawarte są w pełni kompatybilne z podstawą programową w szkole, materiały są prezentowana w wielu, różnorodnych formach. Jeśli Twoje dziecko lubi oglądać filmy, warto podczas pogłębiania wiedzy zaproponować mu dostępne materiały wideo. Jeśli lepiej odnajduje się ucząc ze zdjęć i atrakcyjnych dla oka form wizualnych, może skorzystać z licznych infografik. Co więcej, platforma edukacyjna zawiera także fiszki i quizy, więc z takimi narzędziami nauka to czysta przyjemność.

Puść wodze fantazji

Długi, jednolity tekst czy suche fakty to dla dzieci absolutne przeciwieństwo dobrej zabawy. Co więcej, nawet naukowcy przyznają, że skuteczność nauki jest ściśle skorelowana ze związkiem emocjonalnym czytanych treści. Z uwagi na to, jeśli są nudne, bez dwóch zdań nie ma co liczyć, że pozostaną na dłużej w głowach naszych pociech. Patrząc nawet na siebie, już jako dorosłych ludzi, z pewnością możemy stwierdzić, że z dalekiej przeszłości pamiętamy głównie fakty, które wywarły na nas jakiś emocjonalny wpływ. Nieważne czy pozytywny, czy negatywny, jednak to właśnie takie sytuacje pozostają z nami do końca życia. Nauka przez zabawę to klucz do sukcesu. Możesz razem z dzieckiem wykonywać rozmaite eksperymenty chemiczne czy fizyczne. Co więcej, możesz zabrać je do muzeów, np. takich jak Centrum Nauki Kopernik. Jeśli czekają go lekcje przyrody, warto wybrać się do lasu, czy podróżować palcem po mapie i wymyślać ciekawe historie lub zagadki. Oczywiście istnieje wiele innych sposób na to, aby przekuć teorię w praktykę, dlatego warto poszukiwać kreatywnych rozwiązań.

Towarzysz dziecku

Trzecią zasadą, która sprawi, że dziecko nie będzie siadać do nauki jak za karę, jest towarzyszenie mu w tej przygodzie. Wsparcie ze strony rodzica to nieoceniona pomoc, która daje naprawdę bardzo dużo motywacji. W dzisiejszym zabieganym świecie, coraz trudniej jest nam to wszystko połączyć, ponieważ oprócz obowiązków domowych mamy na głowie mnóstwo innych spraw i zmartwień. Jednak warto stworzyć sobie plan działania, aby poświęcić dziecku jak najwięcej czasu. Pomoc w rozwiązywaniu zadań czy wspólne czytanie na głos niezwykle rozwija emocjonalnie i intelektualnie. Co więcej, buduje silną więź między Tobą, a dzieckiem, co na pewno wyda swoje owoce w obfitości.

Polecamy:
Wyjątkowe koszulki dla zakochanych par na prezent – jak wybrać?
Microsoft Visio

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com