Jak znaleźć dobrego pracownika

W dzisiejszych czasach znalezienie dobrego pracownika nie jest takie łatwe, jak jeszcze kilka lat temu. W ostatnich latach stopa bezrobocia znacznie zmalała, coraz więcej osób ma stałe miejsce zatrudnienia, mało kto szuka pracy. Oczywiście zdarzają się osoby, które chcą zmienić miejsce pracy, szukają możliwości dalszego rozwoju, wracają zza granicy i szukają zatrudnienia w Polsce. Gdzie i w jaki sposób szukać pracowników, w jaki sposób zachęcić ich do wzięcia udziału w procesie dalszej rekrutacji?

Gdzie umieścić ofertę zatrudnienia?

W obecnych czasach pracy szuka się najczęściej drogą elektroniczną. Zarówno osoby poszukujące zatrudnienia, jak i pracodawcy wybierają Internet, ponieważ ma największy zasięg i ogłoszenie może trafić do szerokiego grona odbiorców. Firmy mogą umieszczać ogłoszenia na swojej stronie internetowej, mogą korzystać z portali zajmujących się rekrutacją pracowników lub zamieszczać oferty w social mediach. Firma, która szuka pracownika, może również skorzystać z darmowych serwisów ogłoszeniowych, m.in. Pokato.pl. W kategorii praca ogłoszenia można umieścić dokładną ofertę oraz opis wymagań, jakie powinien spełniać potencjalny kandydat. Zaletą serwisu jest duża przejrzystość, wygodna wyszukiwarka oraz bezpłatne wystawianie ogłoszeń z każdej dziedziny. Portal umożliwia kupowanie, sprzedaż, wymianę oraz oddanie za darmo produktów w kilkunastu kategoriach. Z tej formy promowania warto skorzystać, szukając kandydata do pracy. Serwis jest bezpieczny, zapewnia ochronę danych osobowych, cieszy się coraz większą popularnością. Zamieszczenie ogłoszenia w serwisie jest bardzo proste i zajmuje kilka minut.

Oferty pracy – co powinno znaleźć się w ogłoszeniu?

Stworzenie dobrego ogłoszenia to klucz do sukcesu. Aby oferta przyciągała kandydatów, musi być dobrze sformułowana i umieszczona we właściwym miejscu. W ogłoszeniu przede wszystkim powinna się znaleźć nazwa i dokładny opis stanowiska, na jakie poszukiwany jest pracownik. Powinna być krótka informacja o firmie, czym się zajmuje, od jak dawna istnieje na rynku, ilu zatrudnia pracowników itp. Dla osób poszukujących pracy bardzo ważny jest dokładny opis wymagań, jakie powinien spełniać kandydat. Należy wskazać kilka wymagań, ok. 8-10, które są niezbędne do pracy w firmie. Dzięki temu na ogłoszenie odpowiedzą tylko osoby, które spełniają potrzebne wymagania i dalszy proces rekrutacji będzie łatwiejszy. Ostatnia,  ale najważniejsza dla osób poszukujących pracy, to informacja o tym, co oferuje firma. Należy podać oferowane wynagrodzenie (lub przynajmniej widełki), system premiowania czy inne dodatki np. pakiety medyczne, karty na siłownie czy system świadczeń socjalnych. Warto umieścić informacje o godzinach pracy i lokalizacji firmy. Nie można oczywiście zapomnieć podać danych do kontaktu, najlepiej, jeżeli w ofercie będzie podany numer telefonu oraz adres e-mail. Należy też wymienić jakie dokumenty są potrzebne do procesu rekrutacji. Tak stworzone ogłoszenie na pewno zaciekawi osoby szukające pracy i skłoni je do zainteresowania się naszą ofertą firmy.

W jaki inny sposób można szukać pracowników?

Internet i serwisy ogłoszeniowe to najbardziej skuteczne metody szukania pracowników, ale aby zwiększyć zasięg oferty, można również skorzystać z innych źródeł. Wiele firm prowadzi rekrutację wewnętrzną, czyli szuka pracownika na dane stanowisko wśród osób już zatrudnionych. Jest to dobry sposób, ponieważ osoby zainteresowane znają już specyfikę pracy, są związane z firmą, a zmiana stanowiska jest dla nich często awansem. Dobrym miejscem na poszukiwanie pracowników są też targi pracy. W targach biorą udział głównie absolwenci i młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają swoją karierę na rynku pracy. Dla pracodawców jest to świetna okazja, aby znaleźć młode, zdolne osoby, które można zatrudnić na etat lub staż absolwencki. Czasami firmy szukają kandydatów do pracy z polecenia. Zdarza się, że pracownik polecający innego, otrzymuje premie. Dzieje się tak głównie w firmach produkcyjnych, które szukają pracowników fizycznych. Metoda może być nieco zawodna, bo nigdy nie wiadomo czy osoba polecona przez innego pracownika, jest faktycznie godna zaufania. Duże, nowoczesne firmy korzystają również z firmy rekrutacyjnych, którym zlecają znalezienie odpowiedniego kandydata. Pracodawcy mogą zgłosić wakaty do Urzędu Pracy, które szukają dla nich potencjalnych kandydatów i ich oferty przekazują do zainteresowanego pracodawcy. Inną, praktykowaną formą szukania pracowników są ogłoszenia w prasie. Ogłoszenia można umieszczać w lokalnej prasie lub w pismach branżowych. Ta druga forma jest dużo bardziej skuteczna, bo można mieć pewność, że ogłoszenie trafi od grupy odbiorców związanych z daną branżą.

Znalezienie dobrego pracownika nie jest łatwe, ale dzięki skorzystaniu z rożnych form ogłoszeń, w tym z bezpłatnych portali ogłoszeniowych, będzie łatwiejsze i zajmie mniej czasu. Trzeba tylko pamiętać, aby dobrze sformułować ogłoszenie i zamieścić je w miejscu, na które zagląda liczna grupa odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com