Znaki drogowe – maksymalna wytrzymałość i czytelność to podstawa

Współczesne znaki drogowe, chociaż nadal pełnią tę samą funkcję, wyglądają inaczej od tych stosowanych przed laty.

Znaki drogowe służą do odpowiedniego oznakowania dróg, umożliwiając przekazanie informacji o panujących na nich warunkach ruchu drogowego. Do tej kategorii zaliczana jest szeroka gama znaków. Chociaż ich symbolika nadal pozostaje bez zmian już od wielu lat, to jednak obecnie montowane przy drogach znaki wyglądają inaczej niż te stosowane kiedyś. Co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje znaków drogowych

Kategoria znaków drogowych jest bardzo szeroka i włącza ona wiele różnych typów tego oznakowania.

Główne rodzaje znaków drogowych to:

  • znaki ostrzegawcze
  • znaki nakazu
  • znaki zakazu
  • znaki informacyjne
  • znaki dodatkowe

Ponadto znaki drogowe mogą być też uzupełniane innym rodzajem oznakowania, między innymi tablicami drogowymi, tabliczkami.

Czym cechują się współczesne znaki drogowe?

Znaki drogowe montowane obecnie przy drogach wyróżniają się przede wszystkim znacznie lepszą czytelnością oraz wytrzymałością w porównaniu do tych stosowanych dawniej. Nowoczesne oznakowanie tego typu produkowane jest zgodnie z normami branżowymi, w tym normą PN – EN 12899-1.

Współczesne znak powstają z użyciem wytrzymałych blach aluminiowych i ocynkowanych, a także wykańczane są specjalnymi folami o właściwościach odblaskowych. To powoduje, że potrafią one odbijać światło reflektorów pojazdów zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, dzięki czemu są lepiej widoczne i poprawiają poziom bezpieczeństwa.

Zastosowanie specjalnych materiałów powoduje, że znaki są także wysoce odporne na korodowanie, co powoduje, że nie są one narażone na pojawienie się ognisk rdzy, która przyczynia się do ich niszczenia.

Na uwagę zasługuje także wysoka odporność na działanie promieniowania UV, dlatego nowoczesne znaki drogowe nie blakną pod wpływem promieni słońca.

Jako podstawę znaków stosowane są specjalne konstrukcje, w tym słupki i ramy, dzięki czemu wyróżniają się one wysokim poziomem stabilności oraz trwałości.

Gdzie zamawiać znaki drogowe?

Obecnie znaki drogowe realizowane są przez wiele firm prowadzących kompleksowe usługi w ramach ich projektowania, produkcji oraz montażu. Wybór właściwej firm pozwala uzyskanie nie tylko pełnej obsługi w ramach realizacji oznakowania, lecz też produktów wyróżniających się najwyższą jakością, aby mogły one posłużyć na wiele lat.

Z ofertami firm wykonujących znaki drogowe można zapoznać się już teraz na ich stronach internetowych, gdzie prezentują one swoją pełną ofertę i zakres usług.

 

Polecamy:
Jak w prosty sposób zadbać o nasze bezpieczeństwo na drodze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com