Biznesy sezonowe mają to do siebie, że prowadzi się je tylko przez kilka miesięcy w roku. W ten sposób funkcjonują między innymi właściciele straganów z pamiątkami czy świeżymi owocami w miejscowościach turystycznych nad morzem, ogródki piwne, punkty sprzedaży zniczy czy bombek choinkowych, a także coraz bardziej popularne foodtrucki i lokale gastronomiczne w kurortach wypoczynkowych. Na większość z nich nałożony jest obowiązek rejestrowania sprzedaży przy użyciu urządzenia fiskalnego. Jak w związku z tym minimalizować koszty? Czy warto w takim przypadku skorzystać z terminalu bez dzierżawy?
Kasa i płatności bezgotówkowe w przedsiębiorstwach sezonowych
Biznes sezonowy rządzi się własnymi prawami, jednak przedsiębiorcy, pomimo pozyskiwania dochodów wyłącznie przez określony czas w roku, muszą kupić kasę i tym samym ponieść koszt zakupu takiego urządzenia fiskalnego. Zorientowani sprzedawcy zdają sobie sprawę, że mogą zwiększyć swoje obroty, jeśli zainwestują w terminal płatniczy. W Polsce rośnie częstotliwość dokonywania płatności za transakcje kartą, ale z reguły właściciele biznesów sezonowych z dystansem podchodzą do takich udogodnień.
Powód tego stanu rzeczy jest prosty – odstraszają ich koszty dzierżawy terminala, konieczność podpisania długoterminowej umowy i brak możliwości jej czasowego zawieszenia. Przedsiębiorca może sprzedawać np. pamiątki nad morzem tylko przez 4 miesiące w roku, ale za dzierżawę terminala musi płacić przez cały rok. Bariery w płatnościach bezgotówkowych w biznesach sezonowych przełamuje iPOS, łącząc przy tym urządzenia fiskalne z terminalami płatniczymi, których nie trzeba dzierżawić. Jak łatwo się domyślić, terminale płatnicze bez dzierżawy są opłacalnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy sezonowego.
Jak działa kasoterminal iPOS?
Kasoterminal iPOS jest urządzeniem 2 w 1, co oznacza, że można go wykorzystywać jako urządzenie fiskalne, tj. prowadzić sprzedaż, wystawiać paragony, faktury, a przy tym przyjmować płatności kartą i gotówką. Nie trzeba inwestować w osobny terminal i ponosić koszty jego dzierżawy. Co więcej, urządzenie to komunikuje się z platformą iPOS web, wysyłając wszystkie dane dotyczące sprzedaży. Integracja terminala i urządzenia fiskalnego w jednym rozwiązaniu będzie korzystną alternatywą dla osób prowadzących biznes sezonowy, zwłaszcza w postaci foodtrucków i lokali gastronomicznych np. nad morzem, działających sezonowo. Należy nadmienić przy tym, że branża HoReCa (sektor hotelarski i gastronomiczny) od lipca 2020 roku będzie objęta obowiązkiem wymiany kas fiskalnych na kasę online, a kasoterminal iPOS spełni te założenia.
Przeczytaj także:
Zakazane praktyki SEO – o czym musisz pamiętać?