Zły sen – czy będzie miał wpływ na Twoją wydajność w pracy?

Każdy, kto choć raz miał nieprzespaną, zarwaną noc, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak negatywny ma to wpływ na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Jedna noc najczęściej nie jest jeszcze problemem – można ją odespać. Są jednak osoby, które mają kiepski sen codziennie, a w efekcie wstają niewyspane, zmęczone i niezbyt chętne do codziennych obowiązków zawodowych.

Gdy jesteśmy niewyspani, raczej trudno jest wykrzesać z siebie kreatywność, optymizm w czasie pracy, dobry nastrój czy szybkie tempo pracy. Najczęściej skupiamy się na tym, aby nie zasnąć, dolewamy sobie nieustannie kawy, a także spoglądamy na zegarek z nadzieją, że dzień pracy zaraz się skończy. Im więcej nieprzespanych nocy, tym jakość naszej pracy będzie spadać. Może się zdarzyć też tak, że z tego powodu dostaniemy wypowiedzenie. Żaden pracodawca nie będzie w nieskończoność tolerował pracowników, którzy nie pracują tak, jak powinni i są bardzo mało wydajni. Jeśli więc mamy problemy ze snem, warto jak najszybciej poszukać ich przyczyn. Im dłużej będziemy zwlekać, tym szybciej pojawi się u nas stan przewlekłego zmęczenia.

Ważne to, na czym śpimy

Bardzo często nasz sen zależy od nas samych. Wiele osób na co dzień śpi nie w wygodnych łóżkach, ale na rozkładanych sofach, kanapach, wersalkach, zestawach wypoczynkowych. Podyktowane jest to zwykle wygodą czy też argumentem, że w domu za mało jest miejsca na łóżko z prawdziwego zdarzenia. Tymczasem warto mieć świadomość, że zestawy wypoczynkowe czy wersalki nie służą do spania i nie zapewniają naszemu ciału prawidłowego podparcia. W efekcie przez całą noc leżymy w nienaturalnej pozycji, co skutkuje bólami kręgosłupa, ogólnym rozbiciem i zmęczeniem. Zdarza się, że o poranku po wstaniu z łóżka jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni niż wieczorem przed spaniem. Taki stan nie powinien długo trwać, gdyż będzie miał negatywny wpływ na jakość wszystkich sfer naszego życia. Dobre łóżko po prostu trzeba mieć. A także dopasować do niego odpowiedni materac. To właśnie on ma ogromny wpływ na komfort i wygodę podczas snu.

Wybór odpowiedniego materaca

Jeśli chcemy kupić materac, musimy najpierw zdobyć nieco wiedzy na temat najnowocześniejszych produktów w tej branży. Zarówno produkty dla dorosłych, jak i materace dziecięce są obecnie dostępne w ogromnej liczbie wzorów, modeli, wypełnień i poziomów twardości. Zanim wybierzemy się na zakupy materaca, musimy ustalić nasze indywidualne potrzeby. Materac musi być dopasowany do naszego wzrostu, wagi, zwyczajów nocnych. Jeśli na materacu będą spały dwie osoby, warto szukać takich materaców, które po obu stronach mają inne, dopasowane do różnych użytkowników rozwiązania. Gdy kupujemy materac, sprawdzajmy również, czy ma on zdejmowany pokrowiec, który można wyprać. Ważne jest również, czy jest on antyalergiczny i przewiewny. Materace pełne są zwykle kurzu i roztoczy. Materac musi być łatwy do wywietrzenia i utrzymania w czystości. Planując zakup materaca, warto wybierać dobrych i sprawdzonych producentów. Choć ich materace nie należą do tanich, warto je potraktować jako inwestycję w spokojny sen, który z pewnością przełoży się na większy komfort w innych sferach życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com