Zespół bezdechu sennego – co robić gdy dotyczy to Ciebie?

Wzmożona senność w ciągu dnia, bóle głowy, nadciśnienie? Mogą to być objawy bardzo niebezpiecznej choroby, zwanej OBPS – czyli obturacyjny bezdech podczas snu. Oczywiście nie są to jedyne objawy i nie należy zaraz biec do specjalisty. OBPS wymaga specjalistycznych badań, które potwierdzą jego istnienie (bądź nie) w danym organizmie.

Jak rozpoznać zespół bezdechu sennego?

Już sama nazwa brzmi groźnie. Bezdech senny czyli coś, co powoduje, że podczas snu nasz oddech jest nieregularny, lub całkowicie zanika. Na krótki moment przestajemy oddychać. Jeśli ktoś śpi, może odczuwać dyskomfort duszenia nawet w trakcie snu. Stara się wtedy obudzić, jednak jego ciało jest mu zupełnie nieposłuszne. W czasach, kiedy jeszcze naukowcy nie opisali tego problemu, nie mieli pojęcia o czymś takim jak bezdech senny, sam bezdech istniał i miał się dobrze.

Nazywano go wtedy „zmorą”. Tak samo było z depresją. Kiedyś nazywano ją melancholią. Bezdech senny częściej występuje u ludzi z nadwagą i może powodować właśnie depresję, a nawet udar. Ale nie dotyczy on li tylko nocy i samego snu. W ciągu dnia, taki nieleczony bezdech senny może doprowadzić np. do wypadków komunikacyjnych i być bezpośrednią przyczyną śmierci. Jest to spowodowane chronicznym zmęczeniem. Podczas snu ciśnienie krwi w chorym organizmie powoduje wzrost produkcji hormonów stresu, budząc tym samym cały organizm – wprawdzie tylko częściowo, ale – nawet do 400 razy w ciągu nocy.

Jak leczyć zespół bezdechu sennego?

Objawem bezdechu sennego może być nadmierne chrapanie, oraz zapadanie się ścian gardła, co prowadzi do przerwania oddechu. Można temu zapobiec (doraźnie) poprzez utrzymanie drożności dróg oddechowych (wtłaczanie sprężonego powietrza). Istnieją urządzenia które mają za zadanie utrzymanie odpowiedniej drożności dróg oddechowych (CPAP). Niestety to urządzenie nie wyleczy bezdechu sennego, ale może znacznie zmniejszyć jego objawy jak np. choroby serca, udary mózgu, cukrzyce, oraz ogólne problemy zdrowotne (dowiedz się również czym jest hipoglikemia).

Bezdech senny w pracy, jak sobie radzić?

jak działa desnoranJedno z badań nad bezdechem sennym udowodniło, iż granie przez 25 minut w ciągu dnia na australijskim instrumencie dętym nazywanym didgeridoo, może wyeliminować powtarzającą się senność w ciągu dnia. Tym samym senność nie będzie nas niepokoić w pracy. Jednak nie każdy ma dostęp do takiego instrumentu i zazwyczaj musi sobie radzić inaczej. Najważniejsze jest, aby się dobrze wysypiać. Przy bezdechu sennym największym wrogiem jest sama grawitacja, która powoduje opadanie ścianek gardła, zatrzymując tym samym dostęp świeżego powietrza do płuc.

Można podnieść zagłówek (wezgłowie łóżka) o około 10 cm. Wypoczynek senny w takiej pozycji może znacznie podnieść komfort snu, a tym samym sprawić, że w ciągu dnia nie będziemy zasypiać na stojąco. Należy również pamiętać, że wszelkiego rodzaju używki jak alkohol, papierosy mogą przyczynić się do pogorszenia stanu chorego na zespół bezdechu sennego. Także tabletki nasenne mogą mieć taki sam efekt.

Jak diagnozować bezdech senny dowiesz się na stronie https://autocpap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com