Zatrudnienie obcokrajowca – czy wymaga zezwolenia?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie pracowników z innych krajów. Taki wybór wiąże się jednak z koniecznością dopełnienia określonych formalności. Co trzeba zrobić, by móc zatrudnić cudzoziemca w legalny sposób?

Jak zatrudnić cudzoziemca?

Zatrudnianie osób z innych krajów wygląda nieco inaczej niż ten sam proces dotyczący Polaków. Jak zatrudnić cudzoziemca w sposób legalny? Najważniejsze jest zdobycie odpowiedniego zezwolenia wydawanego przez wojewodę. We wniosku konieczne okazuje się umieszczenie takich informacji, jak wysokość wynagrodzenia czy uzasadnienie braku możliwości znalezienia pracownika wśród Polaków. Zezwolenie jest wydawane na okres maksymalnie trzech lat, ale można je przedłużyć.

Zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca wiąże się z koniecznością zapłacenia konkretnej sumy. Jest to od 50 do 200 zł w zależności od typu pozwolenia. Rodzaje zezwoleń są oznaczane kolejnymi literami alfabetu od A do E. Każde z nich dotyczy innych pracowników, dlatego przed załatwieniem niezbędnych formalności warto upewnić się, który dokument odpowiada specyfice Twojej firmy i planowanego zatrudnienia.

Kiedy nie trzeba załatwiać zezwolenia?

Istnieją sytuacje, w których nie trzeba załatwiać specjalnego zezwolenia. Dzieje się tak wtedy, kiedy pracownicy ze wschodu lub z innych krajów wykonują jeden z zawodów wpisanych w odpowiednie rejestry. Istnieją bowiem prace, które nie wymagają organizowania specjalnych pozwoleń, dlatego cały proces zatrudniania nowej osoby w firmie przebiega znacznie sprawniej.

Zezwolenia nie trzeba załatwiać także w sytuacji, gdy dana osoba ma status uchodźcy, pozwolenie na osiedlenie się w Polsce lub jest członkiem rodziny obywatela UE. Takich przypadków istnieje znacznie więcej, dlatego warto zapytać przyszłego pracownika o te kwestie.

W przypadku pracowników z zagranicy stosuje się zarówno rekrutacje stałe, jak i zatrudnienie tymczasowe. Warto jednak pamiętać, że w okresie pracy poniżej 3 miesięcy również trzeba zdobyć odpowiednie pozwolenie, z wyjątkiem zawodów wyłączonych z tego obowiązku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com