Zatrudnianie cudzoziemców – kto może zatrudnić pracownika z zagranicy?

Legalizacja pracy jest bardzo często poruszanym tematem wśród polskich przedsiębiorców. Znaczący napływ pracowników ze wschodu szukających pracy w Polsce zwiększył chęci pracodawców na ich zatrudnianie. O czym należy pamiętać przy zatrudnianiu obcokrajowca oraz jakie firmy mogą sobie na to pozwolić?

Zatrudnianie cudzoziemców – jakie firmy mogą to robić?

Spektrum firm, które mogą zatrudniać obcokrajowców w Polsce, jest bardzo szerokie. Nie ma znaczenia, czy firma zatrudniająca działa w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, czy spółki. Jeżeli ma ona siedzibę na terenie Polski, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudnić obcokrajowca. Warto jednak pamiętać, że nie tylko miejsce siedziby firmy ma znaczenie. Sporą rolę odgrywa również dopasowanie umiejętności pracownika do wykonywanej pracy. Ma to na celu jak najdłuższe utrzymanie pracownika w strukturze firmy. Osoby, których umiejętności nie pokrywają się z oczekiwaniami pracodawcy, zapewne szybko postanowią zrezygnować z pracy.

Jaki rodzaj umowy można podpisać z nowych pracownikiem? Tutaj przedsiębiorcy mają podobny wybór, jak w przypadku pracowników z naszego państwa. W grę wchodzi umowa o pracę (na czas określony lub nieokreślony), umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Wszystko zależy od kwestii omówienia szczegółów na linii pracodawca – pracownik.

Zalety zatrudniania obcokrajowców w Polsce to:

  • wysokadyspozycyjność;
  • chęci do pracy;
  • częste wysokie zdolności manualne pracowników.

Zezwolenia na pracę – kto może pracować w Polsce?

Aspekty, które są brane pod uwagę przy wydaniu pozwolenia na pracę, są ujęte w ustawie o promocji zatrudnienia. Co najmniej jeden z nich musi spełniać obcokrajowiec, aby móc starać się o zatrudnienie w Polsce. Są nimi m.in. status uchodźcy, stałe lub tymczasowe pozwolenie na pracę, zgoda na pobyt tolerowany lub zgoda na pobyt ze względów humanitarnych. Dzięki takim statusom nie będzie żadnych przeszkód, aby obcokrajowiec mógł rozpocząć pracę w naszym kraju. Zezwolenia na pracę są jednak kwestią rozpatrywaną indywidualnie.

Zatrudnianie cudzoziemców nie jest łatwą procedurą w momencie zatrudniania osoby spoza Unii Europejskiej. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług imigracyjnych, jak np. d-hm.pl. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu przedsiębiorca nie będzie musiał obawiać się o formalności, gdyż będzie to spoczywało na barkach firmy, która podjęła się doradztwa zatrudnienia obcokrajowca w naszej firmie. Zaoszczędzony czas i pieniądze będzie można przeznaczyć na dalszy rozwój firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com