Zatarcie skazania, co to takiego? Sprawdź!

Zatarcie skazania, co to takiego?

O wcześniejszym zwolnieniu z aresztu za dobre sprawowanie słyszała już zapewne większość z nas. Jednak, czy wiedzieliście o tym, że istnieje coś takiego takiego jak ,,zatarcie skazania’’? Jest to pewnego rodzaju “nagroda” dla osób, które w przeszłości popełniły jakieś przestępstwo i po odbyciu kary należycie przestrzegają wszystkich obowiązujących przepisów. Z tego artykułu dowiesz się dokładnie na czym polega cała ta procedura oraz jak złożyć stosowny wniosek w celu uzyskania zatarcia.

Zatarcie skazania a aspekt prawny 

Zatarcie skazania stanowi ogromną szansę dla byłych skazanych, ponieważ zgodnie z art. 110 Kodeksu Karnego ,,Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych’’. Dzięki temu znacznie łatwiej będą oni mogli np. znaleźć pracę, a tym samym szybciej powrócić do normalnego życia po odbytej karze. Wykreślenie z tej listy powoduje, że dany wyrok traktuje się tak, jakby nigdy nie zapadł. Powołanie tego typu instytucji wynika z przekonania obecnego działu kryminologii o tym, że sprawcy nie powinno się karać bez końca. Ta nowa szansa sprawia również, że pamięć społeczna z czasem się zaciera, dzięki czemu sprawca nie jest wykluczony na stałe z różnych grup i może funkcjonować bez przysłowiowej ,, łatki przestępcy’’. Takie rozwiązanie jest skutkiem wiary polskiego systemu prawnego w resocjalizację osób skazanych. Osoba, która uprzednio została skazana może dodatkowo ubiegać się o oficjalne zaświadczenie o niekaralności, które wymagane jest na wielu stanowiskach pracy. Więcej szczegółów na ten temat poznasz odwiedzając stronę: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-karne/zatarcie-skazania/

Ile wynosi czas oczekiwania na zatarcie skazania?

Ile wynosi czas oczekiwania na zatarcie skazania?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, jest to instytucja prawa karnego, mająca na celu ułatwienie byłemu skazanemu powrót do społeczeństwa i normalnego funkcjonowania. Cała procedura wymaga jednak upłynięcia odpowiedniego czasu. Zgodnie z art. 107 Kodeksu Karnego, jeżeli wyrok skazuje oskarżonego na karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie następuje z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary. Warto dodać, że wówczas następuje ono z mocy prawa.

 Interesujący jest również fakt, że dopuszcza się je także w przypadku dożywotniego pozbawienia wolności. W takim wypadku również stosuje się okres 10 lat. Czas liczymy od chwili uznania wykonania wyroku, jego darowania lub przedawnienia. Zatarcie w takim przypadku jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy doszło do warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia kary.

Ubiegać się o zatarcie skazania możemy również w sytuacji, w której wymierzono jedynie karę ograniczenia wolności bądź grzywny. W pierwszym przypadku następuje ono wraz z upływem 3 lat, a w drugim zaledwie roku. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zajrzyj na: https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-karne/. Polskie prawo umożliwia również zatarcie skazania w sytuacji, w której wydano wyrok w zawieszeniu, a okres wykonania tej procedury wynosi tylko 6 miesięcy. Czas w takim wypadku liczymy od zakończenia okresu, na jaki odbywanie kary zostało zawieszone. 

Wniosek o zatarcie skazania

Jeśli zatarcie skazania nie nastąpiło z mocy prawa, skazany może złożyć specjalny wniosek z taką prośbą. Nie jest on jednak konieczny w przypadku, w którym odstąpiono od wymierzenia kary lub skazano daną osobę na karę grzywny. Złożenie stosownego dokumentu jest jednak w niektórych sytuacjach niezbędne do uzyskania upragnionego statusu. Musimy przy tym bardzo pilnować terminów określonych w ustawie oraz uiścić opłatę w wysokości 45 zł. Po złożeniu dokumentu oskarżony ma możliwość ubiegania się o zatarcie po upływie zaledwie 5 lat. Możliwie jest to jednak tylko wtedy, gdy wzorowo przestrzegał on porządku prawnego, a wymierzona kara nie wynosiła więcej niż 3 lata. Wniosek taki powinien być również odpowiednio uargumentowany np. dobrym sprawowaniem po odbyciu kary lub trudnościami ze znalezieniem pracy. Odpowiednio przygotowany dokument kierujemy do sądu, który wydał na nas wyrok w pierwszej instancji lub, w sytuacji, w której sprawą zajmowało się kilka instytucji – sąd, który jako ostatni wydał wyrok skazujący. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com