O wcześniejszym zwolnieniu z aresztu za dobre sprawowanie słyszała już zapewne większość z nas. Jednak, czy wiedzieliście o tym, że istnieje coś takiego takiego jak ,,zatarcie skazania’’? Jest to pewnego rodzaju “nagroda” dla osób, które w przeszłości popełniły jakieś przestępstwo i po odbyciu kary należycie przestrzegają wszystkich obowiązujących przepisów. Z tego artykułu dowiesz się dokładnie na czym polega cała ta procedura oraz jak złożyć stosowny wniosek w celu uzyskania zatarcia.
Zatarcie skazania a aspekt prawny
Zatarcie skazania stanowi ogromną szansę dla byłych skazanych, ponieważ zgodnie z art. 110 Kodeksu Karnego ,,Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych’’. Dzięki temu znacznie łatwiej będą oni mogli np. znaleźć pracę, a tym samym szybciej powrócić do normalnego życia po odbytej karze. Wykreślenie z tej listy powoduje, że dany wyrok traktuje się tak, jakby nigdy nie zapadł. Powołanie tego typu instytucji wynika z przekonania obecnego działu kryminologii o tym, że sprawcy nie powinno się karać bez końca. Ta nowa szansa sprawia również, że pamięć społeczna z czasem się zaciera, dzięki czemu sprawca nie jest wykluczony na stałe z różnych grup i może funkcjonować bez przysłowiowej ,, łatki przestępcy’’. Takie rozwiązanie jest skutkiem wiary polskiego systemu prawnego w resocjalizację osób skazanych. Osoba, która uprzednio została skazana może dodatkowo ubiegać się o oficjalne zaświadczenie o niekaralności, które wymagane jest na wielu stanowiskach pracy. Więcej szczegółów na ten temat poznasz odwiedzając stronę: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-karne/zatarcie-skazania/ .
Ile wynosi czas oczekiwania na zatarcie skazania?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, jest to instytucja prawa karnego, mająca na celu ułatwienie byłemu skazanemu powrót do społeczeństwa i normalnego funkcjonowania. Cała procedura wymaga jednak upłynięcia odpowiedniego czasu. Zgodnie z art. 107 Kodeksu Karnego, jeżeli wyrok skazuje oskarżonego na karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie następuje z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary. Warto dodać, że wówczas następuje ono z mocy prawa.
Interesujący jest również fakt, że dopuszcza się je także w przypadku dożywotniego pozbawienia wolności. W takim wypadku również stosuje się okres 10 lat. Czas liczymy od chwili uznania wykonania wyroku, jego darowania lub przedawnienia. Zatarcie w takim przypadku jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy doszło do warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia kary.
Ubiegać się o zatarcie skazania możemy również w sytuacji, w której wymierzono jedynie karę ograniczenia wolności bądź grzywny. W pierwszym przypadku następuje ono wraz z upływem 3 lat, a w drugim zaledwie roku. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zajrzyj na: https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-karne/. Polskie prawo umożliwia również zatarcie skazania w sytuacji, w której wydano wyrok w zawieszeniu, a okres wykonania tej procedury wynosi tylko 6 miesięcy. Czas w takim wypadku liczymy od zakończenia okresu, na jaki odbywanie kary zostało zawieszone.
Wniosek o zatarcie skazania
Jeśli zatarcie skazania nie nastąpiło z mocy prawa, skazany może złożyć specjalny wniosek z taką prośbą. Nie jest on jednak konieczny w przypadku, w którym odstąpiono od wymierzenia kary lub skazano daną osobę na karę grzywny. Złożenie stosownego dokumentu jest jednak w niektórych sytuacjach niezbędne do uzyskania upragnionego statusu. Musimy przy tym bardzo pilnować terminów określonych w ustawie oraz uiścić opłatę w wysokości 45 zł. Po złożeniu dokumentu oskarżony ma możliwość ubiegania się o zatarcie po upływie zaledwie 5 lat. Możliwie jest to jednak tylko wtedy, gdy wzorowo przestrzegał on porządku prawnego, a wymierzona kara nie wynosiła więcej niż 3 lata. Wniosek taki powinien być również odpowiednio uargumentowany np. dobrym sprawowaniem po odbyciu kary lub trudnościami ze znalezieniem pracy. Odpowiednio przygotowany dokument kierujemy do sądu, który wydał na nas wyrok w pierwszej instancji lub, w sytuacji, w której sprawą zajmowało się kilka instytucji – sąd, który jako ostatni wydał wyrok skazujący.