Każdy proces ulega coraz głębszej automatyzacji. Dzięki niej maksymalnemu skróceniu ulega czas pracy przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wyrobów. Straty materiałowe zostają ograniczone, a pracownicy nie muszą wykonywać ciężkiej, fizycznej pracy. W jaki sposób przebiega automatyzacja w poszczególnych gałęziach przemysłu? Jakie cuda techniki biorą udział w tym procesie?
Roboty współpracujące jako pomoc dla pracownika
Robotyka to dziedzina, która posiada duże pole do ciągłego doskonalenia. Pierwsze maszyny, które miały wykonywać proste czynności, zostały rozpowszechnione już na początku ubiegłego stulecia. Nowoczesne urządzenia nie tylko wyróżniają się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego, ale też służą do wykonywania bardzo precyzyjnych prac, których nie wykonałby człowiek z zadziwiającą szybkością i dokładnością.
Robot współpracujący, tak zwane cobot, jest nazywany przyszłością przemysłu. Taka maszyna potrafi praktycznie wszystko: od skręcanie, przez montaż, spawanie, pakowanie aż po kontrolę jakości. Mogą też wykonać samodzielny transport produktów.
Coboty można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są roboty UR, czyli roboty uniwesalne, które pracują równolegle z człowiekiem. Biorą udział w czynnościach, które uzupełniają obowiązki pracowników. Do takich sekwencji zdarzeń należą układanie i przykręcanie lub obsługa maszyny. W drugiej grupie znajdują się maszyny MiR, czyli urządzenia mobilne. Znajdują one zastosowanie w magazynach i halach produkcyjnych.
Spawanie za pomocą robotów
Jedną z najczęściej spotykanych czynności, jakie wykonują roboty współpracujące, to spawanie. Wymaga ono dużej precyzji, a nawet najsprawniejsza ręka i najbardziej bystre oko nie zastąpią odpowiednio skalibrowanej maszyny. Elektroda będzie przesuwać się zawsze z tą samą prędkością. Pozostałe parametry też zostaną utrzymane na jednakowym poziomie. Robot spawalniczy wykona idealny spaw, a jego praca odbywa się w sposób ciągły bez żadnego wpływu na jakość wyrobu. Taki robot nie wymaga oświetlenia, co wpływa na optymalizację kosztów zakładu produkcyjnego.
Montaż
Automatyzacja jest doskonale widoczna w procesach montażu. Praktycznie w każdym zakładzie można zaobserwować produkcję seryjną, gdzie następuje po sobie określony ciąg zdarzeń. Po zakończeniu jednej czynności element przenoszony jest na stanowisko, na którym zostanie poddany kolejnemu procesowi. Z tego też względu do takich zadań stosuje się coboty, które w sposób ciągły będą wykonywać zaprogramowany zestaw zadań. Służy on pomocą pracownikowi, szczególnie w przenoszeniu ciężkich rzeczy. W łatwy sposób można sprawić, że może on wykonać inne zadanie. Wystarczy wymiana jednego elementu.
Pomoc cobotów w produkcji
Gdzie jeszcze można spotkać coboty? Przede wszystkim popularne są w magazynach. Posłużą one w paletyzacji, pakowaniu czy kontroli jakości. Będą one zbawienne dla pracownika podczas wykonywania żmudnych, powtarzalnych prac.
Jak widać, coboty znajdą zastosowanie w praktycznie każdej dziedzinie. Można też wyróżnić wiele zalet. Wśród nich zaliczają się dokładność wykonywanych zadań, wysoka wydajność i efektywność. Inwestycja w maszynę powoduje obniżenie kosztów przedsiębiorstwa.
Polecam:
– Co warto wiedzieć przy planowaniu oświetlenia do pokoju dziecka?
– Dobór koloru kostki brukowej