Korzyści z zastosowania automatyki przemysłowej w firmie

Każdego dnia w fabrykach ludzie wykonują nużącą, powtarzającą się pracę. Firmy zajmujące się produkcją dążą do tego, by w danym przedziale czasowym zostało wyprodukowanych jak najwięcej produktów. W tej kwestii doskonałym rozwiązaniem stała się automatyzacja przemysłowa. Zapewnia ona wyprodukowanie dużej ilości towarów w krótkim czasie, podczas gdy praca człowieka naraża firmę na liczne błędy i brak precyzyjności.

Automatyzacja przemysłowa przyszłością wielu firm

Automatyzacja przemysłowa zajmuje się tworzeniem maszyn, które wykonują powtarzające się prace bez udziału człowieka lub przy jego ograniczonym udziale jako operatora maszyny. Skutkuje to podniesieniem możliwości konkurowania organizacji z innymi firmami.

Obecnie dużo przedsiębiorstw bazuje na nowoczesnych rozwiązaniach opartych o roboty i sterowniki przemysłowe. Wykorzystują one automatyzację całego zakładu lub jego pojedynczej jednostki. Istnieje natomiast wiele firm, które funkcjonują bez automatyzacji przemysłu, choć prognozuje się, że proces automatyzacji będzie w przyszłości obejmował większość przedsiębiorstw. Wdrożenie nowych technologii jest niezbędne, by być bezkonkurencyjnym na rynku.

Do automatyzacji procesów produkcyjnych wykorzystuje się roboty i maszyny przemysłowe. Elementami wykonującymi ich pracę są, np. siłowniki hydrauliczne lub pneumatyczne, silniki elektryczne i serwonapędy. Pracą tych maszyn sterują urządzenia elektroniczne, tj. falowniki, sterowniki PLC, czy Soft starty.

5 korzyści z zastosowania automatyzacji przemysłowej w firmie

Automatyzacja przemysłowa wykorzystywana w wielu przedsiębiorstwach przynosi liczne korzyści. Należą do nich:

  1. Bezpieczeństwo. Bariery ochronne w przemyśle stosowane są w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom firmy. Dzięki wbudowanym czujnikom w barierach bezpieczeństwa, wtargnięcie człowieka na teren pracy maszyny skutkuje wyłączeniem się urządzenia.
  2. Precyzja wykonania i dbałość o szczegóły. Fabryka, w której człowiek wykonuje wiele prac manualnie lub z jego ograniczonym udziałem, skutkuje tym, iż finalne produkty nie będą identyczne. Przykładem może być nalewanie wody do butelki. Dzięki automatyzacji sterownik PLC przeliczając sygnały z enkodera jest w stanie tak wysterować serwonapęd, że ilość wody w butelce będzie identyczna co do kropli z informacją producenta umieszczoną na etykiecie. Bez automatyzacji proces z tak dużą dbałością o szczegóły nie miałby miejsca.

Dzięki zastosowaniu tak precyzyjnych urządzeń jak serwonapędy dbałość o szczegóły jest liczona w ułamkach milimetra.

  1. Prestiż firmy. Kontrahenci czasami odwiedzają zakład pracy w celu analizy potencjału firmy lub w ramach audytu. Obecność profesjonalnych maszyn przemysłowych rzutuje na postrzeganie firmy przez klientów jako prestiżowe przedsiębiorstwo.
  2. Korzyści finansowe. Dzięki automatyzacji firmy potrzebują znacznie mniej osób do pracy, co skutkuje większą oszczędnością. Konserwacja danej maszyny wiąże się z kosztami, lecz kupując nową maszynę producent posiada na nią gwarancję, a często nie jest dużym wydatkiem dla niego zatrudnienie osób do konserwacji maszyn, niż gdyby mieli sami ludzie wykonywać większość pracy.
  3. Oszczędność energii elektrycznej. Maszyny takie zużywają dużo mniej prądu, dzięki zastosowaniu inteligentnych algorytmów pisanych przez programistów. Jeśli zakład korzysta z gazów czy innych paliw, również można na nich zaoszczędzić, stosując algorytmy do optymalnego wysterowania zaworów.

Podsumowanie

Automatyka przemysłowa zastosowana w przedsiębiorstwach w znaczącym stopniu podnosi jakość produktów danej firmy. Umożliwia także wykonanie większej liczby towarów w krótkim czasie. Nie należy również zapominać o precyzji zrealizowanego produktu, którą zapewniają maszyny przemysłowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com