Zasady opłacania podatku PIT zgodnie z Nowym Polskim Ładem

Każdy, kto prowadzi własną firmę, doskonale wie, jak duże zamieszanie wywołało wprowadzenie polskiego ładu. Problem w tym, że zarówno osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, jak i te, które wybrały ryczałt, regularnie informowane są o kolejnych zmianach. Z tego powodu wielu przedsiębiorców rozliczających się według nowych wytycznych nie ma tak naprawdę pewności, czy wszystko przebiega prawidłowo. Warto więc sprawdzić, co nowego wprowadzono w ustawach podatkowych, aby przypadkiem nie doszło do jakichś nieprawidłowości.

  1. Trzy zasady rozliczania PIT za 2022
  2. Polski Ład – kwota wolna od podatku
  3. Zmiana formy opodatkowania przychodów ewidencjonowanych

Zgodnie z tym, co ostatecznie zadecydowało ministerstwo finansów, do rozliczenia 2022 roku można stosować jedną z trzech zasad. Jeżeli chodzi o wybór jednej z nich, to wszystko zależy od tego, która jest najbardziej opłacalna dla podatnika oraz na jaką opcję się zdecydował.

Trzy zasady rozliczania PIT za 2022

Zasady rozliczania PIT za 2022 rok, które można obecnie zastosować, prezentują się następująco:

  1. Zasady podstawowe ustalone w polskim ładzie, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2022 r. Można z nich skorzystać dla całego roku.
  2. Skorzystanie z powyższej zasady przy jednoczesnym skorzystaniu z modyfikacji rozliczenia PIT. Przykładem może być zmiana formy opodatkowania ze względu na korzystniejsze warunki.
  3. Skorzystanie z nowych reguł, ale obliczenie podatku hipotetycznego, który może okazać się korzystniejszy. W takim przypadku podatnik będzie musiał poczekać na zwrot różnicy w podatku dochodowym.

Jak widać w ramach polskiego ładu, wciąż zmienia się na tyle dużo, że można śmiało określić to wydarzenie jako podatkowa rewolucja. Jeżeli nie chcesz popełnić żadnych błędów, koniecznie zajrzyj na stronę opisującą Nowy Polski Ład, gdzie znajdziesz darmowy program, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązania podatkowe przy rozliczaniu PIT.

Polski Ład – kwota wolna od podatku

Tym, co jest istotne dla wielu osób chcących płacić niższe podatki, jest oczywiście wysokość kwoty wolnej od podatku. W 2022 roku kwota, jaką można zarobić, aby uniknąć konieczności płacenia podatku, wynosi 30 000 złotych. Nie jest to niestety dużo, szczególnie jeżeli porówna się obowiązujące w Polsce przepisy z tym, jaka jest możliwość opodatkowania w Wielkiej Brytanii lub w wielu innych krajach. Do istotnych dla podatników zmian należy również zaliczyć wycofanie się z pomysłu wprowadzenia ulgi dla klasy średniej. Jest jednak jeden sposób, aby wciąż można było z niej skorzystać. Chodzi o to, że jeżeli nowe reguły podatkowe będą mniej atrakcyjne niż wcześniejsze, to podatnik może wybrać hipotetyczne wyliczenie podatku.

Zmiana formy opodatkowania przychodów ewidencjonowanych

Część podatników podjęła w ostatnich tygodniach decyzję o zmianie dotychczasowej formy opodatkowania i powróciła do zasad ogólnych. W takich przypadkach trzeba pamiętać, że wysokość składki zdrowotnej będzie opłacana według reguł dotychczasowych. Jednocześnie składka roczna powinna być ustalona zgodnie z nowymi zmianami. To wszystko prowadzi do wielu nieporozumień, więc najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jakie można polecić przedsiębiorcom, jest skontaktowanie się z rzetelną firmą księgową i poproszenie o pomoc z podatkiem liniowym lub ryczałtem, aby uniknąć później wielu niepotrzebnych nerwów. Warto też zajrzeć na stronę PIT online, gdzie oprócz nowoczesnego programu do przygotowywania deklaracji podatkowych można znaleźć wiele przydatnych artykułów na temat nieustannie zmieniających się przepisów.

Polecamy:
3 polecane zastosowania czyściw przemysłowych
Co to jest paysafecard i jak działa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com