TMS to specjalny typ dedykowanego oprogramowania dla branży transportowej. Dzisiaj na jego wdrożenie decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw.
Branża transportowa posiada inną specyfikę działalności niż pozostałe rodzaje branż. To wymusza również stosowanie dedykowanych rozwiązań informatycznych, za pomocą których możliwe jest kompleksowe zarządzanie transportem – posiadaną flotą i realizowanymi dla klientów zleceniami.
Aktualnie programy dedykowane dla branży transportu, spedycji oraz logistyki są wybierane coraz chętnie. Jakie funkcje oferują? Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na ich wdrażanie?
TMS, czyli system zarządzania transportem
Skrót TMS pochodzi od angielskiego Transportation (Transport) Management System, co przetłumaczyć można jako system zarządzania transportem. To dedykowany program komputerowy skoncentrowany na potrzebach branży transportowej, spedycyjnej oraz logistyki.
Nowoczesne zarządzanie transportem z wykorzystaniem oprogramowania TMS niesie ze sobą szereg korzyści, które wynikają z dostępu do pełnej gamy funkcjonalności. Dopasowane do potrzeb firm narzędzia wspierają wówczas ich codzienną działalność.
Co ważne, obecnie niemalże każdy dobry program dla transportu działa nie tylko na komputerze, ale również wykorzystuje możliwości urządzeń mobilnych. Dzięki temu umożliwia on sprawną komunikację pomiędzy pracownikami w biurze a pracownikami terenowymi, by szybko przekazywać im kluczowe informacje związane z realizacją zleceń, na przykład zmiany w trasie przejazdu.
Za pomocą systemu TMS można zarządzać pracą:
- kierowców
- kurierów
- przedstawicieli handlowych
- handlowców
- serwisantów
- ankieterów
Dodatkowo, oprogramowanie tego typu wybierane jest przez firmy zajmujące się wynajmem pojazdów, odbiorem odpadków. Jest to zatem funkcjonalne rozwiązanie dedykowane dla wielu użytkowników.
Programy TMS – dostępne funkcje
Za pomocą programów TMS przedsiębiorcy mogą uzyskać dostęp do szerokiej gamy funkcji, które ułatwiają prowadzenie działalności.
Wśród dostępnych rozwiązań znajdują się między innymi:
- obsługa zleceń transportowych
- przygotowywanie dokumentacji
- tworzenie rozliczeń
- planowanie i optymalizacja tras
- zarządzanie posiadaną flotą
- RTM – real time monitoring – monitorowanie floty w czasie rzeczywistym
- komunikacja z pracownikami mobilnymi
- optymalizacja procesów handlowych
- obsługa klienta
- tworzenie raportów i analiz
Oczywiście, to tylko przykładowe funkcje, jakie może posiadać program TMS, ponieważ może zaoferować on również szeroką gamę innych funkcjonalności.
Zarządzanie transportem – najważniejsze zalety
Wdrożenie oprogramowania dla firmy transportowej niesie ze sobą wiele korzyści, za pomocą których zarządzanie transportem jest jeszcze bardziej efektywne.
Główne zalety dotyczące wdrożenia oprogramowania TMS to:
- zmniejszenie kosztów działalności
- zapobieganie nieuprawnionemu wykorzystaniu floty
- oszczędność czasu na realizacji czynności obsługi transportu
- zwiększenie efektywności pracowników
- automatyzacja szeregu czynności
- zredukowanie ryzyka błędów
- poprawa jakości obsługi klienta
- podwyższenie konkurencyjności firmy
W związku z tym transport wspierany przez odpowiednie oprogramowanie może być realizowany wtedy jeszcze efektywniej – dla firmy może być to zatem przyszłościowa inwestycja.
Podsumowanie
Zatem odpowiednio dopasowany program dla transportu może stanowić dla przedsiębiorstwa duże wsparcie w jego codziennej działalności.
Pełna gama różnych funkcji do wyboru powoduje, że zarządzanie transportem może odbywać się wtedy jeszcze sprawniej – wspomaga dzięki temu pracę firmy i jej pracowników, w tym kierowców, kurierów, przedstawicieli handlowych oraz innych pracowników wykorzystujących firmową flotę.