Zarządzanie pracownikami podczas pracy zdalnej

Pandemia COVID-19 wymogła na wielu firmach zmianę trybu pracy na całkowicie zdalny. Z jakimi wyzwaniami wiąże się zarządzanie zdalnymi pracownikami? W jaki sposób można je usprawnić? Odpowiadamy na te pytania.

Jak skutecznie zarządzać pracownikami zdalnymi?

Skuteczne zarządzanie pracownikami zdalnymi opiera się o kilka filarów. Jednym z nich jest monitorowanie efektów. Pracodawca powinien jasno określić swoje wymagania wobec pracownika, ustalić z nim deadline’y na dane projekty oraz regularnie sprawdzać, czy dana osoba wywiązuje się z powierzonych zadań.

Monitoring można przeprowadzić na różne sposoby. Może on mieć formę ogólnodostępnego arkusza, do którego pracownik musi wprowadzać aktualizacje stanu powierzonych zadań. Jeśli jest taka możliwość, warto wprowadzić cotygodniowe spotkania mające na celu podsumowanie zrealizowanych projektów. Obecnie mamy także szeroki dostęp do różnorodnych narzędzi, które umożliwiają zorganizowanie spotkania online i podsumowanie w ten sposób efektów.

Bardzo istotnym elementem zarządzania zespołem, który pracuje zdalnie, jest wsparcie. Zarówno w kontekście motywacyjnym, jak i pod względem narzędzi do pracy czy też zapewnienia dodatkowej pomocy. W obliczu pandemii COVID-19 wiele osób musiało z dnia na dzień przejść na zdalny tryb pracy. Nie wszyscy byli na to gotowi, np. w kontekście sprzętowym. Zadaniem pracodawcy jest zadbać o to, by pracownik zdalny miał na czym pracować, był wydajny, czuł, że ma wsparcie na każdym kroku oraz by był zadowolony z nowych okoliczności.

Praca zdalna – samorozwój jest ważniejszy niż dotychczas

Praca zdalna wymaga większej odpowiedzialności i samoorganizacji niż praca w biurze pod okiem szefa oraz team leadera. W nowych okolicznościach, które dla wielu branż nie są łatwe, bardzo istotny jest samorozwój i realizowanie założonych celów. Aby dobrze zarządzać pracownikami zdalnymi, trzeba szanować ich czas, a także dać im dostęp do różnych rozwiązań poprawiających kwalifikacje zawodowe. Mimo zamknięcia w domach dostępne są różnorodne eventy biznesowe, które mogą temu posłużyć. Warto w nie zainwestować!

Zarządzanie pracownikami zdalnymi – pomocne narzędzia

Jakie narzędzia mogą uprawnić zarządzanie pracownikami zdalnymi? Przede wszystkim są to:

  • dysk Google – usługa pozwala na przechowywanie plików na serwerach Google, synchronizować je na różnych urządzeniach i udostępniać efekty pracy pracownikom oraz współpracownikom;
  • kalendarz Google – aplikacja jest niezbędna, by móc tworzyć i udostępniać publiczne kalendarze. Z jej pomocą zarówno komunikacja, jak i organizacja pracy ulegnie znacznej poprawie;
  • Trello – narzędzie pozwala łatwo monitorować status zadań powierzonych pracownikom. Program można łatwo zintegrować z dyskiem Google oraz innymi używanymi na co dzień aplikacjami;
  • Asana – narzędzie służy do organizacji projektów i wyjazdów oraz planowania pracy zespołowej, aplikację można zsynchronizować z kalendarzem Google, by jeszcze skuteczniej zarządzać podległymi pracownikami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com