Zarządzanie najmem – samodzielnie czy z pomocą firmy?

Posiadając kilka lub nawet więcej nieruchomości pod najem, trzeba liczyć się z tym, że wiele spraw trzeba załatwić i wiele rzeczy trzeba mieć stale pod kontrolą. Obecnie skorzystać można z firm, które oferują usługi kierowania najmem. Kiedy zatem zarządzać samodzielnie nieruchomościami, a kiedy lepiej skorzystać z pomocy specjalistów?

Zarządzanie nieruchomościami – kiedy robić to samemu?

Samodzielne zarządzanie najmem zazwyczaj zajmuje sporo czasu i może powodować mnóstwo nerwowych sytuacji. Tak jest w przypadku zarówno wynajmu jednej nieruchomości, jak i kilku. Wielu ekspertów twierdzi, że to właśnie od ilości posiadanych mieszkań czy domów powinno być uzależnione zarządzanie. Większość osób potrafi samodzielnie zarządzać wynajmem, z czym wiążą się takie sprawy jak rozwiązywanie spraw konfliktowych z najemcą, kwestie finansowe, remonty, naprawy, poszukiwanie potencjalnych najemców, umawianie się na oglądanie nieruchomości itp. Na takie czynności zazwyczaj traci się sporo czasu i energii, często może odbywać się kosztem innych rzeczy, np. pracy. Kiedy nie radzimy sobie z zarządzaniem najmem, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Zarządzanie najmem z pomocą specjalistów

Obecnie coraz więcej firm oferuje zarządzanie i administrowanie nieruchomościami. Jak bardzo kompleksowe są te usługi, można sprawdzić na stronie jednej z takich firm, chociażby na http://gramat.pl/zarzadzanie-najmem, gdzie zostały opisane czynności, jakie są podejmowane przez zarządców najmu nieruchomości. Lista jest bardzo długa i można ją dopasować do indywidualnych potrzeb osób wynajmujących.

Co oferują firmy zarządzające najmem?

W ramach kompleksowej obsługi wymienić można wiele czynności. Wśród nich jest informowanie osób wynajmujących nieruchomości jak przygotować mieszkania do wynajmu, co trzeba dokupić, co odświeżyć itp. Firmy na życzenie klienta mogą także kontaktować się z administracją i dostawcami mediów z związku z nowym rozliczaniem. Ponadto, wynajmujący nie musi się martwić poszukiwaniem najemców, prezentowaniem nieruchomości, a nawet formułowaniem umowy najmu i przekazaniem mieszkania. Wszystko to może zrobić powołana do tego profesjonalna firma.

Jak firmy sprawują kontrolę nad nieruchomościami?

Właściciel niemal nie musi wcale myśleć o tym, co dzieje się w jego nieruchomościach. Nad wszystkim czuwają firmy zarządzające najmem. Są w stałym kontakcie z najemcami, monitorują stan mieszkań dokonując oględzin, pilnują płatności, a szczegółowe raporty wysyłają do właścicieli. Ponadto, w razie jakiejś usterki lub pilnej naprawy, wszystkim zajmują się także firmy. To one koordynują reperacje, a nawet zajmują się remontami. Obowiązki właściciela ograniczają się zatem do minimum, dzięki czemu osoby wynajmujące mieszkania mogą zaoszczędzić czas, energię, nerwy i nie muszą się martwić o stan swoich nieruchomości, bo są one pod kontrolą wyspecjalizowanych firm zarządzających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com