Zarządzanie jakością w laboratorium pasz

Co to znaczy Jakość? Jakość nie jest łatwa do zdefiniowania, ale musi zostać zdefiniowana przez każde akredytowane laboratorium podejmujące się takich tematów jak GMP+. Może to oznaczać różne rzeczy dla różnych ludzi. Jednak we wszystkich aspektach działalności „Jakość” stała się bardzo ważna. Niezależnie od tego, czy jest to organizacja produkcyjna, czy multidyscyplinarna, wszystkie odnoszące sukcesy organizacje chcą być kojarzone ze słowem „Jakość”.

Czym więc jest jakość?

Definicja podręcznika brzmi: jakość to przydatność do określonego celu. Jak osiągnąć jakość? Jakość jest obowiązkiem każdego – musi być wbudowana na każdym etapie procesu, od identyfikacji potrzeb klienta, przez planowanie i wdrożenie, aż do raportowania wyników analitycznych. W niektórych przypadkach jakość musi zostać sprawdzona nawet poza dostawą do klienta, ponieważ zadowolenie klienta może mieć ogromny wpływ na postrzeganą przez niego jakość.

Należy rozumieć, że jakość nie występuje przypadkowo. Punktem wyjścia jest określenie potrzeb klienta, a następnie należy rozważyć plan procesów i zasobów oraz zastosowanie kontroli monitorowania. Aby dążyć do poprawy, analityk musi stale oceniać swoje wyniki pod kątem własnych celów i standardów. Ponieważ jakość nie pojawia się przypadkowo, istnieje potrzeba ustanowienia skutecznego systemu zarządzania jakością w celu upewnienia się, że ​​wymagania są spełniane skutecznie. Ten tekst jest jedynie krótkim przypomnieniem całego tematu w kontekście funkcjonowania laboratorium medycznego.

Zapewnienie jakości dla laboratoriów analizy pasz dla zwierzą musi odbywać się też w spójny sposób. To, w połączeniu z:

  • regularnymi kontrolami wewnętrznymi (audytami),
  • systemem badania problemów (anomalii),
  • ciągłym identyfikowaniem możliwości poprawy

z całą pewnością zmniejszy występowanie niewiarygodnych wyników. Dlaczego jeszcze warto wdrożyć system zarządzania jakością? Posiadanie udokumentowanego systemu prowadzi do wszystkich personel działający zgodnie ze wspólnym standardem zapewnia klientom niezawodność testów i spójność usług. System zarządzania jakością zgodny z międzynarodową normą będzie uznawany na całym świecie i wykaże zgodność na rynkach międzynarodowych.

Co powinien zrobić analityk laboratoryjny, aby się dostosować?

Po rozpoczęciu zatrudnienia wszyscy nowi pracownicy powinni otrzymać kopię podręcznika dotyczącego systemu zarządzania jakością w danym laboratorium i dokładnie zapoznać się z jego zawartością. Pracownicy powinni go przeczytać i zrozumieć jego treść (w stosownych przypadkach). Personel powinien również otrzymać Kartę Szkoleniową, w której może wykazać swoje doświadczenie i kompetencje w przestrzeganiu normy, systemu zarządzania jakością i biegłości w procedurach analizy żywieniowej. Kartoteka szkoleniowa powinna wykazywać doświadczenie i kompetencje do wykonywania pracy, którą posiada jednostka. Ta dokumentacja powinna być przechowywana przez osobę fizyczną i aktualizowana w miarę zapewniania szkolenia we współpracy z jej przełożonym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com