Zarobek na pisaniu – w jaki sposób swoją pracę wycenia copywriter?

 

Bycie copywriterem jest w dzisiejszych czasach opłacalnym i przyjemnym zajęciem. Co więcej, w tej branży nie trzeba obawiać się o przyszłość – nieustannie bowiem rośnie zapotrzebowanie na dobrych i skutecznych copywriterów. Zanim jednak zdecydujemy się na taką pracę, warto poznać, jakie są aktualnie stawki w branży, aby wiedzieć, jak wyceniać swoją pracę.

Profesjonalny copywriter, który ma wiedzę oraz duże doświadczenie w tworzeniu treści reklamowych, zdecydowanie zarabia więcej niż osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie. Trzeba więc pamiętać, że na pewno od początku nie będziemy na copywritingu zarabiać dużych pieniędzy. Jednak od czegoś trzeba zacząć. Im szybciej zaczniemy budować nasze doświadczenie oraz portfolio, tym szybciej będziemy mogli sobie pozwolić na zmianę stawek i dyktować klientom wyższe warunki płacowe.

Cena pracy zależy od rodzaju tekstu, jaki trzeba przygotować

Copywriterzy różnie wyceniają swoją pracę, w zależności od wielu czynników. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj tekstów jest do napisania i ile czasu trzeba na nie poświęcić. Teksty sprzedażowe, które mają perswazyjnie oddziaływać na klientów, wymagają bowiem sporo czasu na przemyślenie, zastanowienie się nad koncepcją oraz stworzenie odpowiedniej treści. W takich tekstach każde słowo ma znaczenie, nic więc dziwnego, że czasem nad jednym, krótkim materiałem siedzi się przez wiele godzin. Z drugiej strony medalu, są też teksty, które nie wymagają zbyt wielkiego zaangażowania czy przeszukiwania internetu w poszukiwania informacji. Pisze się je szybko, gdyż wymagają jedynie wrzucania odpowiednich słów kluczowych. Jest wiec oczywiste, że takie proste teksty będą o wiele tańsze niż materiały, nad którymi trzeba spędzić wiele czasu.

Niektórzy copywriterzy pracują według stawek godzinowych

Niektórzy copywriterzy wyceniają sobie również pracę od godziny. Mają swoją stawkę godzinową i na podstawie briefu od klienta są w stanie ocenić, jak wiele czasu muszą poświęcić na przygotowanie tekstów. Na tej podstawie są w stanie podać stawkę od tekstu. Trzeba jednak pamiętać, że na dyktowanie cen klientom mogą sobie pozwolić jedynie najlepsi copywriterzy, którzy mają doświadczenie i potężne portfolio. Osoby początkujące lub copywriterzy z niewielkim stażem najczęściej muszą godzić się ze stawkami jakie proponuje klient. Wiele firm ma bowiem ograniczony budżet reklamowy i szuka wykonawców, którzy zrealizują zlecenie w podanych widełkach cenowych. Niestety, czasem na takim działaniu można się mocno sparzyć. Ktoś, kto wykonuje prace tanio i niezbyt ceni swoje usługi, raczej nie wykona pracy na wysokim poziomie. Lepiej od razu zainwestować w profesjonalnego copywritera niż wybierać osobę bez umiejętności. Wtedy bowiem często trzeba poprawiać teksty i szukać osoby, która będzie mogła to zrobić. A więc oszczędzając na jakości czasem trzeba zapłacić dwa razy. Lepiej od razu postawić na kompetentną osobę, która zagwarantuję wysoki poziom realizacji usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com