Zamiatarka spalinowa – opis, charakterystyka i najważniejsze parametry pracy

Zamiatarki można podzielić na kilka różnych rodzajów, przy czym najważniejszym kryterium decydującym o ich zastosowaniu, jest rodzaj wykorzystywanego paliwa. O ile zamiatarki elektryczne (akumulatorowe i sieciowe) sprawdzą się w pomieszczeniach zamkniętych, o tyle zamiatarka spalinowa jest przeznaczona do pracy na otwartej (wentylowanej) przestrzeni.

Zasada działania urządzenia

Ogólna zasada działania zamiatarek spalinowych nie różni się zbytnio od tego, w jaki sposób pracują alternatywne dla nich urządzenia elektryczne. Najważniejszym elementem urządzenia jest oczywiście silnik, którego zadaniem jest wprowadzenie w ruch specjalnej, obrotowej szczotki czyszczącej. Dzięki niej zanieczyszczenia są zasysane bezpośrednio do specjalnego pojemnika na zabrudzenia, a nie wzbudzane do otoczenia, tak jak w przypadku zwykłej miotły. Oczywiście cecha ta ma szczególne znaczenie dla alergików, gdyż zmniejsza ilość pojawiającego się w powietrzu alergenu.

Układ napędowy i skrzynia biegów

Na wydajność pracy zamiatarki spalinowej ma wpływ przede wszystkim jej układ napędowy. Najważniejszym elementem jest tu oczywiście silnik spalinowy zasilany benzyną, gdyż — w przeciwieństwie do silników wysokoprężnych — wyróżnia się on prostotą i bezawaryjnością. Silnik jest w stanie rozpędzić szczotkę obrotową do aż 3600 obrotów na minutę. Warto jednak zauważyć, że większość profesjonalnych zamiatarek posiada skrzynię biegów, za pomocą której można dostosować częstotliwość obrotu do warunków pracy.

Jednostka napędowa i jej zasilanie

Na efektywność pracy zamiatarki wpływ mają też parametry pracy jednostki napędowej. Silnik — bo o nim mowa — to urządzenie, którego moc oscyluje zwykle w granicach 3 – 4 kW. Typowa zamiatarka spalinowa wyposażona jest też w zbiornik paliwa, który zwykle potrafi pomieścić około 3 – 4 litrów paliwa. Jest to wystarczająco dużo, by zasilić maszynę przez co najmniej 1 – 2 godzin. Co ważne, zdecydowana większość zamiatarek wyposażona jest w osobny układ smarowania olejowego. Oznacza to, że operator ma obowiązek okresowego dolewania preparatu smarującego (określonego w instrukcji).

Dodatkowe akcesoria i udogodnienia

Niektóre zamiatarki mogą być wyposażone w różnego rodzaju akcesoria. Popularnym “gadżetem”jest duży zbiornik na zanieczyszczenia, który dzięki swej pojemności wydłuża czas aktywnej pracy bez konieczności usuwania zabrudzeń. Część zamiatarek posiada również system regulacji kąta zamiatania, dzięki któremu użytkownik może usunąć zanieczyszczenia z nierównomiernych powierzchni. Ważnym udogodnieniem jest też ergonomiczny system rozruchu, którego sercem jest funkcjonalny, ręczny rozrusznik. Oznacza to, że do uruchomienia maszyny nie jest konieczne zasilanie z zewnątrz (np. w postaci dodatkowego akumulatora rozruchowego). Wysokiej klasy zamiatarka spalinowa posiada też duże, masywne koła, które ułatwiają poruszanie się po wymagającym terenie.

Zamiatarka spalinowa to urządzenie zapewniające dużą niezależność pracy, aczkolwiek jej zastosowanie ogranicza się wyłącznie do otwartych przestrzeni. W przeciwnym razie odprowadzane z niej spaliny mogą poważnie zagrozić operatorowi.

Projektowanie sklepów online jako rozwój biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com