Wielu z nas marzy o tym, aby prowadzić własną działalność gospodarczą. Perspektywa bycia własnym szefem oraz pielęgnacji firmy, która naturalnie rośnie i rozwija się jest bardzo kusząca, a z biegiem czasu proces założenia firmy staje się coraz łatwiejszy.
Jednak o ile samo założenie biznesu nie jest specjalnie trudne, to jednak utrzymanie to już zupełnie inna sprawa. Tak się jednak składa, że wiele rzeczy, o których decydujemy na etapie zakładania działalności rzutuje potem na całą resztę firmy. Co więc zrobić przy zakładaniu firmy, by rychło nie zbankrutować?
Wybierz odpowiedni biznes
Pierwsze, co musimy wziąć pod uwagę planując biznes, który przetrwa długi czas, jest sam typ działalności. Należy zwrócić uwagę na obecnie panujące trendy, by zdecydować, jaka firma będzie przynosić zyski. Oczywiście, są pewne typy biznesu, które będą popularne zawsze – tak jak te z sektora handlu detalicznego oraz gastronomii. Jednak warto zauważyć w tym momencie, co dzieje się później z małymi sklepami. Mianowicie większość z nich zostaje potem przejętych przez większe sieci, dzięki czemu same sklepy mogą przetrwać dłużej.
Jeśli chcemy otworzyć firmę z sektora usług, to należy wziąć pod uwagę fakt, że ceny paliw wciąż rosną. Z tego tytułu firmy przewozowe w szczególności znajdują się na straconej pozycji, ale wszelkie firmy, które mocno polegają na udziale przyjazdów mogą na tym ucierpieć. Produkcja przemysłowa również wykazuje ostatnio tendencję spadkową, dlatego warto raczej unikać firmy z tego sektora.
Najważniejszy jest przepływ gotówki
Zyski w firmie są jak najbardziej istotne, ale nie są one jedyną rzeczą konieczną do utrzymania firmy na rynku. Wiele firm bankrutuje mimo tego, że w zasadzie przynosi zyski. Należy od samego początku dbać o to, by pracownicy mieli z czego otrzymać odpowiednie wynagrodzenie, bo bez nich raczej wiele nie dokonasz. Od samego początku należy dobrze zaplanować finanse firmy tak, aby nigdy nie doprowadzić do tego, że na rachunku firmowym nie ma środków.
Uwaga z kredytami na otwarcie działalności gospodarczej
Przy zakładaniu firmy często wymaga wkładu finansowego, jednak bardzo możliwe, że nie dysponujesz jeszcze takimi środkami, choć wiesz, że po otwarciu firmy szybko się zwrócą. W takiej sytuacji istnieje zawsze opcja kredytu na otwarcie działalności. Choć ofert banków jest w tej kwestii wiele, to jednak nie z samym uzyskaniem środków jest najczęściej problem.
Kredyt na otwarcie firmy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Należy pamiętać o tym, by nie brać więcej, niż potrzebujesz, bo im więcej otrzymasz, tym więcej będziesz musiał spłacić. Weź pod uwagę kredyt oraz jego spłatę przy sporządzaniu biznesplanu a następnie regularnie egzekwuj ustalone kroki O kredytach na otwarcie działalności gospodarczej dowiesz się więcej na Loanscouter.
Przetestuj swój pomysł dzięki działalności nierejestrowanej
Zanim jednak zainwestujesz znaczne środki w swoją działalność, warto przetestować pomysł na mniejszą skalę. Działalność nierejestrowana to doskonały sposób na sprawdzenie, czy Twój biznes ma potencjał, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów związanych z formalnym zakładaniem firmy. Pozwoli Ci to zdobyć pierwszych klientów, zweryfikować popyt na oferowane usługi lub produkty oraz zminimalizować ryzyko finansowe na początkowym etapie.
Więcej o działalności nierejestrowanej przeczytasz tutaj: https://www.firmino.pl/dzialalnosc-nierejestrowana/
Polecamy również:
Własny warsztat stolarski – sposób na kreatywny zarobek