Zalety stosowania ekogroszku

Opalanie domu węglem było kiedyś – a dla wielu jest nadal – ciężkim zajęciem. Węgiel trzeba kupić, przerzucić do miejsca składowania, a następnie systematycznie dokładać do pieca, by temperatura zanadto nie spadła. Do tego dochodzi jeszcze systematyczne wynoszenie dużych ilości popiołu i charakterystyczny dym unoszący się nad domem. Jednak jest znacznie bardziej ekologiczne i łatwiejsze w użyciu rozwiązanie: ekogroszek.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to wyselekcjonowany rodzaj węgla, który charakteryzuje się małym rozmiarem ziarna (5-25 mm), a także doskonałymi parametrami użytkowymi. Należą do nich przede wszystkim wysoka kaloryczność, niska spiekalność, niska zawartość wody oraz składników dodatkowych, takich jak siarka. Ekogroszek pozostawia po sobie niewielką ilość popiołu, a do atmosfery wydziela tylko minimalne ilości szkodliwych produktów spalania, takich jak pyły, tlenek węgla, furany, dioksyny (benzo(a)pireny).

Gdzie wykorzystywać ekogroszek

Ekogroszek wykorzystywany jest w specjalnie skonstruowanych piecach retortowych z automatycznym podajnikiem. Nie wykorzystuje się go w tradycyjnych piecach. Może służyć zarówno w prywatnych domach, jak i w różnorodnych instytucjach, takich jak urzędy, przedszkola, szkoły czy muzea.

Trzy główne zalety stosowania ekogroszku

Przede wszystkim, specjalna konstrukcja pieca sprawia, że ekogroszek jest automatycznie dozowany i nie wymaga stałej ingerencji człowieka. Nastawienie pieca na żądaną temperaturę wody i/lub kaloryfera powoduje, że system dostosowuje ilość podawanego ekogroszku do kotła, aż do jej osiągnięcia i w celu dalszego podtrzymania. Umożliwia to przeznaczenie większej ilości czasu i uwagi na inne sprawy, niż tradycyjny piec, który musiał być manualnie sterowany i wymagał ręcznego dokładania węgla.

Druga ważna zaleta ekogroszku to wysoka wartość opałowa, która pozwala dozować niewielkie jego ilości, w celu otrzymania optymalnej temperatury. Co więcej, niska zawartość wody również wpływa na poprawę wydajności spalania. Wszystkie te cechy przekładają się na fakt, że ogrzewanie domu pozwala na zaoszczędzenie pewnej sumy pieniędzy.

Trzecia ważna zaleta ekogroszku to wpływ na środowisko. Emituje on zaledwie minimalne ilości odpadów, zarówno gazowych, jak i popiołu. Co więcej, również magazynowanie i przewożenie ekogroszku jest znacznie łatwiejsze, niż tradycyjnego węgla, gdyż jest on zapakowany w poręczne paczki, ważące 25 kg. Opakowanie jest przyjazne dla środowiska i podlega recyklingowi.

Polecany ekogroszek

Odznaczający się doskonałymi parametrami i dobrą ceną ekogroszek marki Sambudrol zdobywa sobie coraz większe uznanie klientów. Występuje w kilku wersjach, w tym Power Max, zapewniającej wartość opałową w przedziale 27,50 MJ/kg – 29,50 MJ/kg. Charakteryzuje się współczynnikiem RI (spiekalnością) o wartości maksymalnie 20 i zawartością wody w granicy 6-12%. Jego ogromnym atutem jest pozostawianie niewielkiej ilości popiołu, rzędu maksymalnie 6%.

Polecamy:
System obsługi przedszkola – czemu warto go wdrożyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com