Zalety i wady szkoły online

Szkoła online to dobre rozwiązanie dla polskich rodzin mieszkających za granicą. Rodzice, którzy chcą zadbać o polską edukacją swoich dzieci, mają możliwość skorzystania z kompleksowego wsparcia. W szkole online dziecko uczy się w oparciu o polską podstawę programową. Materiał realizuje jednak w trybie online – na odległość. Taki sposób nauki ma wiele zalet. Nie można pominąć jednak jego wad. Jednym i drugim przyjrzymy się w poniższym artykule.

Na czym polega nauka w szkole online?

Dzieci, które uczą się w szkole online, muszą być zapisane do szkoły stacjonarnej w Polsce. Dzięki temu stają się pełnoprawnymi uczniami. Obowiązek szkolny realizują jednak na odległość. Uczą się w oparciu o platformę edukacyjną. Mają dostęp do potrzebnych materiałów edukacyjnych, gotowych scenariuszy lekcyjnych i interaktywnych rozwiązań wzbogacających naukę.

Nauka w szkole online jest elastyczna. Dziecko może uczyć się w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki temu łatwo pogodzić szkołę online z innymi obowiązkami. Uczeń realizuje materiał w swoim tempie – bez stresu i pośpiechu. Ma przestrzeń na rozwój indywidualnego potencjału. Może poświęcić więcej czasu na zagadnienia, które go interesują. Nauka w szkole online jest podzielona na jednostki lekcyjne i gotowe scenariusze zajęć. Dzięki temu rodzic ma pewność, że dziecko realizuje materiał zgodnie z planem. Jest to ogromna pomoc w organizacji codziennej nauki.

Jakie są korzyści z nauki online?

Nauka online to idealne rozwiązanie dla dzieci mieszkających za granicą. Dzięki temu mogą kontynuować polską edukację i mieć stały kontakt z językiem ojczystym. Nauka na odległość jest bardzo wygodna. Uczeń może uczyć się o dowolnej porze, z dowolnego miejsca. Dzięki temu ma możliwość pogodzenia szkoły online z innymi obowiązkami.

Dostęp do narzędzi szkoły online np. platformy edukacyjnej, jest nieograniczony. Sprawia to, że nauka jest bardzo elastyczna. Pozwala dziecku na zdobywanie wiedzy w swoim tempie. Taka forma do edukacji daje ogromną wolność. Jeśli rodzina często zmienia miejsce zamieszkania czy podróżuje po świecie – jest to sposób na utrzymanie ciągłości w edukacji dziecka.

Nauka online jest w pełni legalna. Dziecko w szkole online jest pełnoprawnym uczniem. Otrzymuje legitymację szkolną, bierze udział w egzaminach klasyfikacyjnych, a po ich ukończeniu może uzyskać państwowe świadectwo szkolne. Takie samo świadectwo otrzymują dzieci w szkołach stacjonarnych.

Ucząc się w szkole online, dziecko ma więcej czasu na rozwój swoich pasji i zainteresowań. Może więcej czasu spędzać z bliskimi i pielęgnować relacje z rodzicami. W szkole online nie ma prac domowych, sprawdzianów ani kartkówek. Oznacza to również mniej stresu. Uczeń nie musi wstawać na poranne lekcje, tracić czasu na dojazdy. Ma tym samym więcej energii i zapału do codziennej nauki.

Jakie wady ma szkoła online?

Nauka w szkole online wymaga od dziecka odpowiedzialności i samodyscypliny. Na początku może to sprawiać trudność. Kiedy uczeń wejdzie w odpowiedni tryb, z pomocą rodzica i odpowiednich narzędzi, z dnia na dzień jest coraz łatwiej. Branie odpowiedzialności to również ważna kompetencja w dalszych etapach nauki np. na studiach. Ćwiczenie takiego podejścia jest więc inwestycją w przyszłość.

Kolejną wadą może być brak regularnego kontaktu z rówieśnikami. Dziecko w szkole online nie posiada swojej klasy. Uczy się w domu za pośrednictwem platformy. Z jednej strony, dzięki temu nie jest rozkojarzone. Podczas nauki ma dookoła ciszę i spokój. Z drugiej, nie ma możliwości rozmowy z kolegami czy konsultacji z nauczycielem. Ucząc się w szkole online dziecko ma jednak możliwość integracji z polskimi rówieśnikami. Takie spotkania odbywają się regularnie na interaktywnej platformie. Dzięki temu dziecko może nawiązywać przyjaźnie i rozmawiać z kolegami, którzy również uczą się na odległość. Szkoła online organizuje też cykliczne webinary z polskimi nauczycielami. Jest to przestrzeń na powtórzenie materiału oraz zadanie pytań.

Szkoła online ma dużo zalet. Posiada niestety też kilka wad. Mimo to, jest wygodnym rozwiązaniem dla rodzin mieszkających za granicą, które chcą zadbać o polską edukację swoich dzieci.

Jeśli temat nauki w szkole online zainteresował także i Państwa, zapraszamy do pozyskania informacji na temat Polskich Szkół Internetowych Libratus m.in.:

Polecamy:
Działki na sprzedaż. Sprzedaj swoją nieruchomość z profesjonalistami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com