Zakup mieszkania na rynku pierwotnym. O czym trzeba pamiętać?

Jeśli planujemy zakup mieszkania z rynku pierwotnego, musimy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Istotna jest umowa i to, jak skonstruowane są kolejne jej zapisy oraz sama firma deweloperska, od której chcemy kupić lokum. Doradzamy, jak rozsądnie i bez ryzyka kupić mieszkanie z rynku pierwotnego.

Zaufana firma deweloperska

Na początek warto dobrze przemyśleć wybór dewelopera. Zanim podpiszemy umowę, sprawdźmy, czy dana firma jest naprawdę godna zaufania. W tym celu warto czytać opinie w wyszukiwarce Google, zapoznać się z historią przedsiębiorstwa i sprawdzić dotychczasowe realizacje. To podstawy, dzięki którym uda nam się zminimalizować ryzyko przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. W Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i innych dużych miastach znajdziemy co najmniej kilkanaście firm, którym można zaufać. Zweryfikujmy też, czy deweloper ma pozwolenie na budowę oraz prawo do zarządzania danym gruntem.

Rodzaje umów

Najpierw zapoznajmy się z zasadami, które dotyczą umów podpisywanych przez nabywców podczas zakupu mieszkania. Na samym początku podpisujemy zwykle tzw. umowę rezerwacyjną. Jak sama nazwa wskazuje, powstaje ona w celu rezerwacji danego lokalu. Później do podpisu dostajemy umowę deweloperską. To tutaj powinny znaleźć się wszystkie najistotniejsze dane – metraż, standard, warunki techniczne mieszkania. Warto zwrócić uwagę na to, by w dokumencie nie pojawiły się zapisy dotyczące wysokich kar za niedotrzymanie terminów kolejnych wpłat. W umowie nie powinny się znaleźć też paragrafy o zakazach reklamacji i karach za odstąpienie od transakcji.

Mieszkanie z rynku pierwotnego – zalety

Zakup mieszkania od dewelopera ma całą masę zalet. Przede wszystkim – lokal taki najczęściej wykończony jest z wykorzystaniem nowoczesnych, ekologicznych materiałów. Coraz popularniejsze są również oszczędne rozwiązania, np. pompy ciepła czy fotowoltaika.

Sami możemy zdecydować o tym, jak urządzimy lokum, zwykle mamy też możliwość zakupienia miejsca postojowego – w hali lub na zewnątrz budynku. Plusem jest też nowoczesna, rozbudowana infrastruktura. Sklepy, punkty usługowe, przedszkola – wszystkie one są najczęściej na wyciągnięcie ręki. Nowoczesne firmy deweloperskie dbają nie tylko o wybudowanie nieruchomości, ale także o sąsiedztwo. Często możemy więc liczyć na eleganckie patia, piękne skwery, place zabaw i przemyślaną, nowoczesną architekturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com