Zakup gadżetów reklamowych dla firmy – czy to koszt uzyskania przychodu?

Prowadzenie własnej firmy zawsze wiąże się z wydatkami, które musi ponosić przedsiębiorca. Oprócz kosztów stałych często pojawiają się koszty okazjonalne. Choć wiele kwestii to dodatkowe wydatki, warto je ponosić, gdyż mają duże przełożenie na sukces przedsiębiorstwa.

Wydatki na reklamę funkcjonują praktycznie w każdej firmie – zarówno w potężnym przedsiębiorstwie, jak i w niewielkiej, kilkuosobowej firmie. Kto nie ma absolutnie żadnego budżetu reklamowego, musi liczyć się z tym, że także zasięg będzie miał niewielki. Trudno bowiem, aby w dzisiejszym świecie zdobywać klientów jedynie z polecenia. Nawet na pozycjonowanie strony internetowej w internecie, co jest skuteczną formą reklamy, trzeba mieć wygospodarowane środki. Darmowa reklama bardzo często jest nieskuteczna lub ma bardzo ograniczony zasięg. Trzeba też pamiętać, że nie każdy właściciel firmy ma umiejętności reklamowe. Owszem, być może pomysł na biznes ma świetny, ale reklamę warto powierzyć fachowcom. A to kosztuje i trzeba liczyć się z wydatkami.

Wydatki na reklamę nie muszą być wysokie

Reklama wbrew pozorom wcale nie musi dużo kosztować i być dużym obciążeniem dla firmy. Warto jednak zadbać o to, by wydatki na reklamę były rekompensowane poprzez późniejsze zyski. Jeśli reklama nie niesie za sobą zwiększonego zainteresowania czy większej liczby klientów, trzeba ją uznać za nieskuteczną i poszukać innych rozwiązań reklamowych. Słabej jakości reklama to studnia bez dna, do której stale trzeba dorzucać pieniądze, a efekty są niewidoczne.

Planując strategię reklamową zawsze warto więc brać pod uwagę specyfikę branży, potrzeby rynku, czasem też dobrze jest przyjrzeć się temu, w jaki sposób reklamuje się konkurencja. Sprawdzoną formą reklamy szczególnie na lokalnym rynku mogą być różnego rodzaju gadżety reklamowe, które wręczane są za darmo klientom czy kontrahentom. Gadżety mogą być przeróżne – od długopisów, poprzez breloczki i pendrive’y, aż po koszulki czy czapeczki. Powinny być one wykonane z dobrych materiałów, a jednocześnie opatrzone nazwą i logo firmy. Dzięki temu jeden długopis czy pendrive może poinformować dziesięć innych osób o istnieniu firmy czy jej usługach i produktach.

Można sobie wrzucić w koszty

Wszystkie wydatki, jakie ponosimy na reklamę, są kosztami związanymi z prowadzeniem działalności. Można więc je bez obaw wrzucić sobie w koszty uzyskania przychodu, dzięki czemu obniżymy swoje zobowiązania podatkowe wobec urzędu skarbowego. W koszty można wrzucić zarówno wydatki na reklamę prowadzoną w internecie, jak i na zakup gadżetów reklamowych.

Dzięki temu inwestycja w reklamę nie powinna być nadmiernym obciążeniem finansowym dla firmy, a jednocześnie będzie przekładała się na napływ nowych klientów czy budowała pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa. Trzeba bowiem pamiętać, że celem reklamy jest nie tylko zwiększenie sprzedaży, ale również większa obecność w świadomości konsumentów, co będzie się przekładało na ich późniejsze zachowania zakupowe.

Artykuł opracowano wspólnie z firmą http://itgadzety.pl producentem gadżetów reklamowych 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com