Zakładasz firmę? Poznaj obowiązki przedsiębiorcy w Polsce!

Chociaż założenie działalności gospodarczej w naszym kraju jest de facto darmowe, nie oznacza to, że można poważnie myśleć o otwarciu własnego biznesu bez żadnego zgromadzonego kapitału początkowego. Czego potrzebujesz, by zacząć nowy etap w życiu jako przedsiębiorca i z jakimi obowiązkami się to wiąże? Przeczytaj nasz artykuł!

Zanim założysz działalność

Chcąc zarejestrować firmę w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), musisz mieć przygotowane:

  • nazwę firmy – w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych powinna zawierać także Twoje imię i nazwisko.
  • adres firmy – istnieje możliwość zarejestrowania firmy bez stałego adresu lub mobilnie.
  • kod lub kody PKD – Polska Klasyfikacja Działalności to rejestr kodów, które pozwalają sklasyfikować działalności gospodarcze pod kątem świadczonych usług. W momencie rejestrowania firmy musisz mieć wybrany jeden kod główny oraz tyle kodów dodatkowych, ile potrzebujesz.
  • wybraną formę opodatkowania – każda firma musi odprowadzać podatek dochodowy PIT, jednak sposób jego rozliczania może być bardzo różny. Obecnie w Polsce wyróżniamy cztery formy opodatkowania: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową.
  • deklarację VAT – tylko, jeżeli chcesz lub jeżeli wybrany przez Ciebie główny kod PKD nakłada na działalność taki obowiązek. Kiedy nie musisz zarejestrować się jako płatnik podatku VAT? Gdy Twoja roczna sprzedaż nie przekracza limitu 200 000 zł oraz jeżeli sprzedajesz towary lub usługi zwolnione z podatku VAT.
  • numer rachunku bankowego – w większości przypadków będzie Ci potrzebne konto firmowe w banku. W określonych sytuacjach możesz też korzystać ze swojego prywatnego rachunku – dotyczy to jednak tylko osób niebędących podatnikami VAT oraz nie korzystających z mechanizmu split payment. Nawet jeśli spełniasz oba te warunki pamiętaj, że rachunek zgłoszony jako powiązany z działalnością gospodarczą, musi mieć tylko jednego właściciela – nie możesz więc skorzystać z rachunku, który dzielisz na przykład z współmałżonkiem.

Jakie obowiązki czekają na przedsiębiorcę?

Jeżeli udało Ci się bez przeszkód przejść proces rejestrowania działalności gospodarczej w CEIDG, a do tego masz już wypełnioną i złożoną deklarację VAT (jeżeli dotyczy), czas pomyśleć o tym, jakie będziesz mieć obowiązki związane z nową firmą. W dużym skrócie będą to: ewidencja przychodów, kosztów, środków trwałych oraz sprzedaży VAT, opłacanie podatku dochodowego oraz VAT oraz terminowe opłacanie składek ZUS.

 

  • Ewidencja kosztów i przychodów – jeżeli rozliczasz firmę na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym, musisz prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów, w której umieścisz wszelkie zawierane przez Twoją firmę transakcje kupna i sprzedaży. Korzystający z ryczałtu również muszą prowadzić swoją ewidencję.
  • Ewidencja sprzedaży – jeżeli jesteś VAT-owcem, musisz prowadzić ewidencję sprzedaży, która będzie stanowić podstawę do wyliczenia kwoty podatku VAT.
  • Ewidencja środków trwałych – jeżeli posiadasz środki trwałe, które chcesz amortyzować (na przykład pojazdy czy maszyny), konieczne jest prowadzenie dla nich osobnej ewidencji.
  • Podatek PIT – co miesiąc lub co kwartał masz obowiązek dokonać płatności zaliczki na podatek dochodowy za poprzedni okres rozliczeniowy. Płatności dokonujesz do 20 dnia następnego miesiąca lub kwartału.
  • Podatek VAT – do 25 dnia miesiąca lub kwartału należy z kolei opłacić podatek VAT. W tym terminie należy także złożyć deklarację VAT-7 lub VAT-7K (w zależności od przyjętego okresu rozliczeniowego) oraz pliku JPK_VAT.
  • Odprowadzanie składek do ZUS – jeżeli zatrudniasz pracowników i opłacasz składki ZUS za nich, na ich odprowadzenie masz czas do 15 dnia następnego miesiąca. Jeżeli jednak prowadzisz firmę samodzielnie, ZUS musisz opłacić do 10 dnia następnego miesiąca. Przedsiębiorcom, którzy nie odprowadzają składek w terminie grożą przykre konsekwencje, dlatego warto odpowiednią datę zapisać na stałe w kalendarzu.

Polecamy:
Drukowanie naklejek reklamowych – jak wybrać drukarnię?
Kiedy warto kupić naklejki magnetyczne?
Myjnia bezdotykowa – czy jest dobrym pomysłem na biznes?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com