Zakładamy biznes franczyzowy – jakie mamy prawa a jakie obowiązki?

Czym właściwie jest franczyza? Franczyza to, prościej mówiąc, układ pomiędzy prywatnym przedsiębiorcą a większą marką. Obie strony czerpią korzyści, mają jednak pewne, wzajemne zobowiązania. Te szczegóły warto znać, aby rozważyć franczyzę również dla własnej działalności.

Jest to zjawisko, które z dnia na dzień zyskuje popularność. Nic tak dobrze nie świadczy o skuteczności franczyzy, co miliony zadowolonych inwestorów, którym zabieg ten pomógł zabezpieczyć swój biznes. Czy faktycznie praca pod cudzym logiem przynosi aż tak wielkie korzyści? Nawet nie wgłębiając się w prawne regulacje, nie jest trudno dostrzec niektórych zalet takiej umowy.

Klienci o wiele chętniej sięgają po produkty oznaczone rozpoznawalną etykietą, a nieznana im restauracja, firma przesyłkowa i tym podobne budzą wiele, często słusznych, wątpliwości co do jakości oferowanych tam usług. Należąc do wielkiej sieci ma się ułatwiony start, nie trzeba tak bardzo troszczyć się o dobry marketing i kreowanie reputacji wśród potencjalnych konsumentów.

Inne korzyści płynące z franczyzy

Zalety franczyzy można wymieniać niemal bez końca, wiele z nich jest jednak uwarunkowane zawartą umową. Nie ma jednego, z góry ustalonego systemu zasad, jednak niektóre występują niemal zawsze. Zgodnie z informacjami zawartymi na portalu internetowym Franczyza24h.pl, franczyzodawca zobowiązany jest do pomocy w kilku, podstawowych kwestiach. Po pierwsze, musi on udzielać szkoleń twoim pracownikom. Nie musisz zatem martwić się o niewykwalifikowaną kadrę, gdyż dzięki specjalnym kursom organizowanym przez firmę, z którą współpracujesz, nabędą oni koniecznych umiejętności. Z racji, że będziesz znany pod większym logiem, to każda wypuszczona przez wybraną korporację reklama siłą rzeczy przyczyni się do promocji twojego biznesu. Nie jest wykluczona również bezpośrednia pomoc ze strony franczyzodawcy, gdyż twój sukces jest również w jego interesie. Ponadto, w zależności od rodzaju twojej działalności, będziesz mógł dysponować gotowymi produktami i recepturami zapewnionymi z góry, które stanowią sprawdzone, godne polecenia towary, chętnie kupowane przez klientów. Chyba największym plusem franczyzy jest jednak zapewnienie sobie pewnego bezpieczeństwa, stabilności finansowej. W razie niepowodzeń zawsze można liczyć na pewną pomoc ze strony swojego franczyzodawcy.

Do czego jest się zobowiązanym jako franczyzobiorca?

Zrozumiałe jest, że nie jest to układ jednostronny, trzeba również zapewnić coś ze swojej strony. Pierwszym i najbardziej znaczącym obowiązkiem jest odprowadzenie pewnego procenta swoich dochodów na rzecz franczyzodawcy, który to różni się w zależności od ustalonych wcześniej warunków.

Kolejna kwestia leży w konieczności spełniania narzuconych ci standardów, aby reputacja marki nie ucierpiała z powodu niewystarczającej jakości oferowanych usług czy produktów. Mając jednak zapewnione szkolenia, konsultacje oraz tego rodzaju, podobną pomoc, osiągnięcie oczekiwanych efektów nie powinno być raczej szczególnym wyzwaniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com