Jak Zabezpieczyć Sklep Przed Złodziejami

Każdy właściciel sklepu chciałby, by wszyscy jego klienci byli uczciwi, niestety w rzeczywistości codziennie w każdym sklepie dochodzi do kradzieży. Choć jednorazowo nie przekraczają 400 zł (wykroczenie), to jednak w skali miesiąca i roku dla właściciela oznaczają ogromne straty. Zabezpieczenie sklepu przed kradzieżami nie jest łatwe i najczęściej trzeba równocześnie zastosować kilka systemów, które wzajemnie się uzupełniają. Dobór systemu w dużej mierze związany jest ze specyfiką sklepu, inny będzie w sklepie spożywczym, innych zabezpieczeń wymagają towary w sklepie z odzieżą lub sprzętem elektronicznym.

Ochrona zewnętrzna

Każdy sklep narażony jest nie tylko na kradzieże dokonywane przez klientów ale także na włamania. Najczęściej dokonywane są one w nocy, gdy placówka jest już nieczynna. Straty z tytułu włamania są dla firmy bardzo dotkliwe, ponieważ wiążą się nie tylko z wartością ukradzionego towaru, ale także zniszczeniami witryn, uszkodzonymi zamkami oraz koniecznością zamknięcia sklepu do momentu usunięcia uszkodzeń.

Najprostszym sposobem zabezpieczenia sklepu przed włamaniami jest zamontowanie monitoringu podłączonego do systemu firmy ochroniarskiej. Uruchomiony alarm najczęściej płoszy złodziei i powoduje przyjazd grupy interwencyjnej. Jednak w przypadku zaplanowanego napadu system ten jest nieskuteczny. Zamaskowani złodzieje zdążą ukraść najcenniejszy towar przed przybyciem grupy interwencyjnej i policji.

Znacznie skuteczniejszym sposobem ochrony jest połączenie systemu alarmowego z metalowymi roletami antywłamaniowymi. Ich sforsowanie jest na tyle trudne, że daje czas patrolowi interwencyjnemu na przybycie na miejsce włamania.

Ochrona wewnętrzna

Jej głównym zadaniem jest przeciwdziałanie wynoszeniu towarów ze sklepu przed zapłaceniem w kasie. Możliwości jest w tym wypadku znacznie więcej niż w ochronie zewnętrznej, ale muszą być odpowiednio dobrane do profilu działalności sklepu. Trudno wyobrazić sobie kubek śmietany z alarmowym klipsem.

Właściciele sklepów mają do wyboru monitoring, bramki elektroniczne, klipsy, wykrywacze metalu, linki zabezpieczające, dezaktywatory metek. Najczęściej skuteczny system zabezpieczenia sklepu jest kompilacją kilku sprawdzonych rozwiązań.

Monitoring

To najbardziej popularny i najszerzej stosowany system ochrony. Należy do jednego z najtańszych systemów. Wystarczy w sklepie zamontować kilka kamer i podłączyć do monitora obserwowanego przez ochroniarza lub obsługę sklepu. Warunkiem skuteczności monitoringu jest właściwe rozmieszczenie kamer. Przede wszystkim powinny być umieszczone w miejscach znajdujących się poza zasięgiem wzroku sprzedawców lub ochrony. Najczęściej są to sale boczne, miejsca za wysokimi regałami, antresole, dodatkowe poziomy. Kamery powinny być także zamontowana przy kasach fiskalnych. Pozwala na wyeliminowanie nieuczciwych pracowników oraz rozpatrywanie reklamacji klientów. Oczywiście monitoring musi być wyposażony w funkcję nagrywania.

monitoring

Monitoring jest podstawowym systemem antykradzieżowym w sklepach spożywczych, dodatkowo może być uzupełniony specjalnymi lustrami.

Bramki antykradzieżowe

To bardzo popularne rozwiązanie w sklepach zlokalizowanych w galeriach handlowych, gdzie szerokie wejścia umożliwiają ich ustawienie. Bramki RFID skutecznie wykrywają klipsy umieszczone przy produktach i etykiety. Fale radiowe wysyłane przez bramki wykrywają nierozkodowane elementy zabezpieczające, co skutecznie zapobiega kradzieży towarów.

Zaletą bramek jest ich skuteczność, ale także dyskrecja. Uczciwi klienci nie czują się jak potencjalni złodzieje i nie są skrępowani.

Zawodowi złodzieje starają się obejść wszelkie zabezpieczenia i w tym celu stosują różne metody, np. owijanie klipsów folią aluminiową, która zakłóca fale magnetyczne. Antidotum na to są nowoczesne bramki AM, które posiadają większą odporność na ekranowanie folią aluminiową.

Bramki antykradzieżowe są ostatnim ogniwem systemu radiowego zabezpieczającego sklep przed kradzieżą. Do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędne są dodatkowe akcesoria antykradzieżowe.

bramka antywłamaniowa, Amersec


Takie bramki antywłamaniowe dostępne są w ofercie firmy Amersec.

Akcesoria antykradzieżowe

To niewielkie elementy dostosowane do systemu ochrony radiowego lub akustycznomagnetycznego. Na odzieży, obuwiu najczęściej umieszczane są klipsy magnetyczne, które przy kasie są rozbrajane. Innymi sposobami, które gwarantują zabezpieczenie towaru przed kradzieżą są linki, szpilki, etykiety zabezpieczające. Ich dobór uzależniony jest od chronionego towaru. Wybrany element zabezpieczający absolutnie nie może uszkadzać produktu.

Wykrywacze metalu i magnesu

Stanowią dodatkowe uzupełnienie systemu ochrony sklepów przed kradzieżą. Nie są samodzielnymi urządzeniami, ale dodatkowym wyposażeniem bramek antykradzieżowych. Wmontowane w bramki dodatkowo zwiększają ich zakres działania i skuteczność. Dzięki wykrywaczom można udaremnić kradzież niewielkich przedmiotów metalowych oraz wykryć osoby posiadające klucze magnetyczne do zdejmowania klipsów zabezpieczających.

Dezaktywatory klipsów i etykiet

Większość klientów jest uczciwa i właściciel sklepu powinien mu zapewnić komfort dokonywania zakupów. Swobodny dostęp do regałów i umieszczanych na nich towarach, możliwość swobodnego wyboru owoców i warzyw oferowanych na wagę to niezbędne minimum. Po zapłaceniu rachunku w kasie klient powinien spokojnie opuścić sklep.

Niestety czasami zdarza się, że bramka za kasą zaczyna pikać. Dla klienta to bardzo duży dyskomfort, inni patrzą na niego podejrzanie, zjawia się ochrona. Najczęściej sytuacja zostaje wyjaśniona w ciągu kliku minut na korzyść klienta. Po takim stresie szybko do sklepu nie wróci.

Tego typu sytuacje zdarzają się w wyniku niewłaściwego sprzężenia systemu zabezpieczającego przed kradzieżą z systemem dezaktywującym akcesoria antykradzieżowe. Tego typu błędy powinny być wyeliminowane już na etapie montowania całego systemu.

Wiadomo, że żeby skutecznie zabezpieczyć sklep od kradzieży, właściciel musi ponieść określone koszty. Te jednorazowe dotyczą zakupu sprzętu i odpowiedniego oprogramowania, do tego doliczyć trzeba miesięczny abonament za obsługę firmy ochroniarskiej. Per saldo to i tak taniej niż straty ponoszone z tytułu kradzieży.

Dobrze dobrane systemy ochrony sklepów oparte o kamery, bramki skutecznie sprawiają, że liczba kradzieży w sklepie znacznie maleje, a straty firmy są znacznie mniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com